Erişkin obez bireylerde serum kallistatin düzeylerinin karotis intima-media kalınlığı ve kardiyovasküler belirteçler ile ilişkisi
Relationship of serum kallistatin levels with carotis intima-media thickness and cardiovasculer markers in adult obese individuals
- Tez No: 931998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA TASLAMACIOĞLU DUMAN, DOÇ. DR. ESRA NUR ADEMOĞLU DİLEKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Toplumdaki obez nüfusun artması ile obezite önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Obezitenin neden olduğu komplikasyonlar arasında kardiyovasküler olaylar önemli yer tutmaktadır. Son yıllarda obezitenin neden olduğu kardiyovasküler riskin belirlenmesinde ve takibinde kullanılabilecek biyokimyasal belirteç arayışı birçok çalışmaya konu olmuştur. Kallistatin, insan plazmasında bir doku kallikrein bağlayıcı protein ve bir serin proteinaz inhibitörü olarak tanımlanmıştır. Kallistanin heparin bağlayıcı ve aktif kısım olmak üzere iki farklı etki bölgesi vardır. Bu etki bölgeleri sayesinde kallistatin bir çok yolak üzerine etki eder ve oksidatif stresin azalmasını sağlar. Koroner arter hastalığı, sepsis, enflamatuar bağırsak hastalığı, pnömoni ve kanser hastalarında seviyelerinin önemli ölçüde azaldığı rapor edilmiştir. Çalışmamızda obez hastalarındaki serum kallistatin düzeylerinin karotis media intima kalınlığı ve kardiyovasküler risk belirteçleri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza 18 yaş üzeri vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olan 45 obez hasta ve vücut kitle indeksi 20-25 arasında olan 41 sağlıklı birey dahil edildi. Son altı ayda dökümente edilmiş akut koroner sendrom, kalp yetmezliği, malignite öyküsü, aktif infeksiyon öyküsü, kronik karaciğer hastalığı öyküsü olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Serum kallistatin düzeyi obez hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı sekilde düşük saptandı (p=0.003). Serum kallistatin düzeylerindeki artışın obezite tanısı olasılığını azalttığı tespit edildi ((AUC: Accuracy) 0.688 (%95 G.A.: 0.572-0.795 p=0.003). Kallistatin için optimum cut-off değeri 2469.763 pg/ml olarak belirlendi (duyarlılık= %45.2, özgüllük= %88.6). Kallistatin düzeyi ile insülin, HOMA-IR, karotis media intima kalınlığı, kilo, bel çevresi, kalça çevresi, bel/boy oranı ve vücut kitle indeksi, yağ ağırlığı, yağ oranı ve bazal metabolizma hızı ölçümleri ile negatif korelasyon saptandı. Karotis media intima kalınlığının serum kallistatin düzeyi belirlemede bağımsız bir risk faktörü olduğu görüldü. Serum kallistatin düzeyi ile kardiyovasküler belirteçlerden Hs-CRP, HDL, VLDL, LDL, trigliserid, total kolesterol ve fibrinojen arasında bir ilişki saptanmadı. Sonuç olarak serum kallistatin düzeylerinin obezite tanısı ve kardiyovasküler risk belirlemede yeni bir belirteç olarak kullanılması için daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
With the increase in the obese population in the society, obesity emerges as an important health problem. Cardiovascular events have an important place among the complications caused by obesity. In recent years, the search for biochemical markers that can be used in the determination and follow-up of cardiovascular risk caused by obesity has been the subject of many studies. Kallistatin has been identified in human plasma as a tissue kallikrein binding protein and a serine proteinase inhibitor. It has two different sites of action: heparin-binding and active moiety. Thanks to these sites of action, it acts on many pathways and reduces oxidative stress. Its levels have been reported to be significantly reduced in patients with coronary artery disease, sepsis, inflammatory bowel disease, pneumonia and cancer. In our study, we aimed to investigate the relationship between serum kallistatin levels and carotid media intima thickness and cardiovascular risk markers in obese patients. In our study, 45 obese patients over 18 years of age with a body mass index of 30 and above and 41 healthy individuals with a body mass index of 20-25 were included. Patients with documented acute coronary syndrome which is in the last six months, heart failure, coronary artery disease, malignancy, active infection, and chronic liver disease were not included in the study. Serum kallistatin level was found to be statistically significantly lower in the obese patient group (p=0.003). It was determined that the increase in serum kallistatin levels decreased the probability of obesity diagnosis ((AUC: Accuracy) 0.688 (95% CI: 0.572-0.795 p=0.003) The optimum cut-off value for kallistatin was determined as 2469.763 pg/ml sensitivity = % 45.2, specificity =88.6%. There was a negative correlation between kallistatin levels and insulin, HOMA-IR, carotid media intima thickness, weight, waist circumference, hip circumference, waist/height ratio and body mass index, fat weight, fat ratio and basal metabolic rate. Carotid media intima thickness was found to be an independent risk factor in determining serum kallistatin levels. There was no correlation between serum kallistatin levels and Hs-CRP, HDL, VLDL, LDL, triglyceride, total cholesterol and fibrinogen. As a result, we think that more studies are needed to use serum kallistatin levels as a new marker for the diagnosis of obesity and determining cardiovascular risk.