Histerektomi sonucu adenomyozis raporlanan hastalarda endometriozis sıklığının araştırılması
- Tez No: 931999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ÇİNTESUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Endometriozis , uterusun iç tabakası olan endometriumun (stroma ve glandların) uterus dışında bulunması ile karakterize, östrojen bağımlı, kronik inflamatuar bir hastalıktır, en sık infertilite ve kronik pelvik ağrıya neden olması ile bilinmektedir. Yapılan son çalışmalarda adenomyozisli hastalarda endometriozisin sıklığı çok araştırılmıştır. Bizim bu çalışmadakı amaçımız histerektomi olgularında patoloji sonucu adenomyozis gelen hastalarda endometriozis sıklığının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ocak 2015 – Eylül 2024 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde histerektomi yapılmış hastalarda adenomyozis olgularında endometriozis sıklığı araştırmak için 1997 hasta verisi retrospektif taranarak gerçekleştirildi. İstatiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22.0 programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken niteliksel verilerin karşılaştırılmasında; Ki-Kare testi ve Fisher's Exact test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Endometriosis is a chronic inflammatory, estrogen-dependent disease characterized by the presence of endometrial tissue (stroma and glands) outside the uterus. It is most commonly associated with infertility and chronic pelvic pain. Recent studies have frequently examined the prevalence of adenomyosis and its relationship with endometriosis. The aim of our study is to investigate the frequency of endometriosis in patients with adenomyosis based on pathology results in hysterectomy cases. Materials and Methods: Our study was conducted by retrospectively reviewing the data of 2,073 patients who underwent hysterectomy at the Department of Obstetrics and Gynecology, Selçuk University Medical Faculty Hospital, between January 2015 and September 2024, in order to investigate the frequency of endometriosis in patients with adenomyosis. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 22.0 software. The Chi-Square test and Fisher's Exact test were used for the comparison of categorical data.