Bir hemşirelik yüksekokulu öğrencilerinin yenidoğan sarılığında yaklaşım, izlem ve tedavi sürecine ilişkin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level of students of a nursing school regarding the approach, monitoring and treatment process in neonatal jaundice
- Tez No: 932001
- Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜL AKYÜZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KIYMAÇ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Hemşirelik öğrencilerinin yenidoğan sarılığında yaklaşımı izlem ve tedavi sürecine ilişkin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı olarak Mayıs-Haziran 2023 tarihlerinde İstanbul'da bir vakıf üniversitesinde öğrenim gören ve araştırmaya katılmayı gönüllü̈ olarak kabul eden 222 hemşirelik öğrencisi ile gerçekleştirildi. Veriler araştırmacı tarafından ilgili literatür bilgisine dayanılarak geliştirilen veri toplama formu aracılığıyla elde edildi. Veri toplama formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öğrencilerin sosyodemografik özelliklerine yönelik 13 soru yer almaktadır. İkinci bölümde ise yenidoğanda sarılık izlem, takip ve yönetimine yönelik dört alt bölümden (belirti ve bulgu, önleyici bakım, tedavi, aile eğitimi) oluşan toplam 50 soru yer almaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Kullanılan verilerin normal dağılıma uygunluğu test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was conducted to evaluate the knowledge levels of nursing students regarding the approach, monitoring and treatment process in neonatal jaundice. Material and Method: The research was conducted descriptively between May-June 2023 with 222 nursing students studying at a foundation university in Istanbul and who volunteered to participate in the research. Data were obtained through a data collection form developed by the researcher based on relevant literature knowledge. The data collection form consists of two sections. The first section includes 13 questions regarding the sociodemographic characteristics of the students. The second section includes a total of 50 questions consisting of four subsections (signs and symptoms, preventive care, treatment, family education) regarding the monitoring, follow-up and management of neonatal jaundice. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. Descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation) were used while evaluating the data. The conformity of the data used to normal distribution was tested.