Cerrahi hemşirelerinin bakımda etik tutumlarının ve vicdan algılarının incelenmesi
Investigation of ethical in maintenance involvements and perceptions of conscience of surgical nurses
- Tez No: 932015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, cerrahi hemşirelerinin bakımda etik tutumlarının ve vicdan algılarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki çalışmanın örneklemini Sancaktepe Şehit Prof. Dr İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi cerrahi bölümde çalışan 132 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verileri, hemşire tanıtım formu, Hemşirelik Bakımında Etik Tutulum Ölçeği ve Vicdan Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde minimum, maksimum, ortalama, standart sapma, medyan, birinci çeyreklik, üçüncü çeyreklik, sıklık ve yüzde, Shapiro-Wilk testi, t testi, Kruskol-Wallis test ve Dunn-Bonferroni test, Pearson kolerasyon analizi, Cronbach alfa katsayısı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerinin %68,2'sinin kadın, %74,nin lisans, %14,4'ünün beyin cerrahisinde görev yaptığı, %86,4'ünün hem gece hem gündüz çalıştığı, %34,8'inin etik konularda eğitim aldığı bulunmuştur. Cerrahi hemşirelerinin Hemşirelik Bakımında Etik Tutum Ölçeği'nden ortalama 145,64±12,99 puan ve Vicdan Algısı Ölçeği'nden ortalama 62,91±9,79 puan olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin yaş, meslekte çalışma zamanı, kurumda çalışma zamanı, birimde çalışma zamanı, haftalık çalışma saati, cinsiyet, eğitim durumu, görev yapılan birim, çalışma şekli, etik konularda eğitim alma durumu ile Vicdan Algısı Ölçeği puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır(p>0,05). Hemşirelerin kurumda çalışma süreci, birimde çalışma süresi, çalışma şekli, etik konularda eğitim alma durumu ile Hemşirelik Bakımında Etik Tutum Ölçeği puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanırken (p0,05). Hemşirelerin Bakımda Etik Tutumları ve Vicdan Algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Bu araştırma sonucunda cerrahi hemşirelerinin etik tutumlarının ve vicdan algılarının yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırmanın daha büyük örneklem grubunda tekrar edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the ethical attitudes and conscience perceptions of surgical nurses in care. Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital consisted of 132 nurses working in the surgical department. Research data, nurse identification form, Ethical Involvement in Nursing Care Scale and Conscience Perception Scale were used. In the evaluation of the data, minimum, maximum, mean, standard deviation, median, first quartile, third quartile, frequency and percentage, Shapiro-Wilk test, t test, Kruskol-Wallis test and Dunn-Bonferroni test, Pearson correlation analysis, Cronbach alpha coefficient were used. It was found that 68.2% of the nurses participating in the study were women, 74% were undergraduates, 14.4% worked in neurosurgery, 86.4% worked both day and night, and 34.8% received training on ethical issues. It was determined that surgical nurses scored an average of 145.64±12.99 on the Ethical Attitudes in Nursing Care Scale and 62.91±9.79 points on the Perception of Conscience Scale. No statistically significant difference was found between the nurses' age, professional working time, working time in the institution, working time in the unit, weekly working hours, gender, educational status, unit of work, working type, education on ethical issues and the mean score of the Perception of Conscience Scale(p). >0,05). While there was a statistically significant difference between the nurses' working process in the institution, the duration of working in the unit, the way of working, the educational status of ethical issues, and the mean score of the Ethical Attitudes in Nursing Care Scale (p0,05). No statistically significant relationship was found between nurses' Ethical Attitudes in Care and Perceptions of Conscience (p>0,05). As a result of this research, it was found that the ethical attitudes and conscience perceptions of surgical nurses were high. It is recommended that the study be repeated in a larger sample group.