Seröz kistadenokarsinomların derecelendirilmesi ve BRCA1 ile P53 immünoreaktivitesi arasındaki ilişki
Grading of serous cystadenocarcinoma and relatinship between immünreactivitity of BRCA1 P53
- Tez No: 163413
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAHRİ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
VII-OZET Over kanserleri jinekolojik maligniteler içinde en çok ölüme neden olan kanser türüdür. Bunların da en sık görülen tipi over yüzey epitel kökenli karsinomlardır. Bütün over malignitel erinin %40'ını seröz papiller kistadenokarsinomlar oluşturur. Diğer jinekolojik malignitelerin aksine over karsinomlannda üzerinde geniş uzlaşı sağlanmış bir histopatolojik derecelendirme sistemi olmadığından derecenin prognostik önemi iyi tanımlanmamıştır. Bu çalışmadaki amacımız; over seröz karsinomlannda ikili derecelendirme sistemini ve bu derece sistemini kullanılmakta olan diğer derecelendirme sistemleri (FIGO, Shimizu-Silverberg) ile karşılaştırmak ve bu tümörlerde birer tümör baskılayıcı gen olarak kabul edilen BRCA1 ve p53'ü immünohistokimyasal olarak çalışmaktır. Çalışmamız için DÜTF patoloji arşivinden seröz papiller kistadenokarsinom tanısı almış 58 olgu seçildi. Bunların ikili sisteme göre derecelendirmelerinde 12 (%21)'si düşük, 46 (%79)'sı yüksek dereceli, FIGO sistemine göre; 9 (%16)'u derece I, 29 (%50)'u derece II, 20 (%34)'si derece III, Shimizu-Siverberg sistemine göre ise; 11 (%20)'i derece I, 29 (%50)'u derece II, 18 (%30)'i derece III olarak bulunmuştur. P53 olguların %57 (33/58)'inde BRCA1 (GLK2) ise %67 (39/58)'sinde pozitif izlendi. BRCA1 pozitif olanların 24 (%41)'ü nükleer, 10 (%17)'u nükleer+stoplazmik, 5 (%9)'i ise sadece stoplazmik boyandı. p53 ve BRCA1 pozitifliği ile tümürün histolojik derecesi arasındaki ilişkiye bakıldığında p53'ün boyanma oranı yüksek derecelilerde (%65) düşük derecelilere (%25) oranla daha yüksektir. BRCA1 (GLK-2) ikili derecelendirme sistemine göre düşük dereceli dediğimiz olguların %92 (ll/12)'sinde yüksek dereceli dediklerinizin ise %61 (28/46)'inde pozitiftir. Sonuç olarak; ikili derecelendirme sistemi FIGO ve Shimizu-Silverberg sistemleri ile iyi bir uyumluluk göstermektedir. Ayrıca tanımlanması kolay iki kritere göre değerlendirilmesi ve yalnız iki kategoriye (düşük, yüksek) ayrılması nedeniyle, ikili derecelendirme sisteminin over seröz kistadenekarsinomlarında daha verimli olacağını desteklemektedir. P53'ün aksine yüksek dereceli tümörlerin BRC Al ekspresyon oranı düşük (%61), düşük dereceli tümörlerin ise yüksek (%92) olarak bulunmuştur. P53 ile BRCA1 immünreaktivitesi arasında herhangi bir ilişki saptanmamıştır. 38
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ovarian cancer is the most lethal gynecological malignancy and surface epithelial tumors are the most common type of ovarian cancer. Papillary serous carcinoma is believed to account for 40% of all malignant ovarian tumors. In contrast to other gynecological carcinomas the prognostic relevance of grading is not well established for carcinomas of the ovary, mainly because of the lack of a universally accepted histopathologic grading system. The purpose of this study to evaluate a two-tier grading system and comparison of the usefulness between this new system for ovarian serous carcinomas and the others.(FIGO,Shimizu-Silverberg). And we examined immunohisthochemically the overexpression of BRCA1 and p53 proteins, which are classified in tumor suppressor genes, in these tumors. For this study fifthy eight cases of papillary serous carcinomas of the ovary were selected from archives of Dicle University, Medical Faculty, Department of Pathology. Using two-tier grading system cases were disributed as follows; low grade, 12 (%21) cases, high grade, 46 (%79) cases. Using FIGO grading system grade I, 9 (16%) cases, grade II, 29 (50%) cases, grade III, 20 (34%) cases and using the Shimizu-Silverberg system grade I, 11 (19%) cases, grade II, 29 (50%) cases, grade III, 18 (31%) cases. Positive p53 staining was dedected in 57% (33/58) and BRCA1 was dedected in 67% (39/58) of ovarian serous carcinomas. In 24 (41%) cases BRCA1 was dedected in the nucleus, in 10 (17%) cases was dedected both the nucleus and cytoplasmic, in 5 (%9) cases was dedected only cytoplasmic. The relationship between p53 and BRCA1 proteins and histopathologic grade was analysed. High grade ovarian serous carcinomas had a higher rate of p53 expression (65%) compered to low grade (25%) tumors. BRCA1 immunstaining was dedected in 92% (1 1/12) of low grade and 61% (28/46) of high grade tumors according to two-tier grading system. As a results, there is a good correlation between the two-tier grading system and the FIGO and the Shimizu-Silverberg grading systems. Because this system is based on defined criteria that are easy to follow and because it involves only two diagnostic categories, it should provide better reproducibility in the grading of serous cystadenocarcinomas. In contrast to p53,- high grade tumors had a lower rate of BRCA1 expression (61%) compered to low grade (92%) tumors. And there was not found any relationship between the p53 and BRCA1 immunreactivity. 39