Alt yüz yüksekliği değişikliklerininyüz çekiciliği algısı üzerindeki etkisi
The effect of changes in lower facial height on the perception of facial attractiveness
- Tez No: 932024
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI BAYSAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Estetik; meslek, yaş, cinsiyet gibi faktörlerden etkilenebilen öznel bir kavramdır. Alt yüz yüksekliği ve dudaklar yüz estetiğinin önemli öğeleridir. Bu çalışmanın amacı alt yüz yüksekliği ve dudak vermilyon yüksekliklerindeki değişiminin ayrıca dudak uzunluk oranlarındaki farklılıkların farklı meslek, yaş ve cinsiyetteki katılımcıların yüz estetiği algısına etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada bir kadın bir erkek modelden alınan cephe fotoğrafları üzerinde iki grup modifikasyon yapılmıştır. Birinci grup modifikasyonlarda 4 ve 8'er milimetrelik alt yüz yüksekliği ile 2 ve 4'er milimetrelik dudak vermilyon yüksekliği değişiklikleri birlikte uygulanarak 18 görüntü (E1-9, K1-9); ikinci grup modifikasyonda bu değerler sabitken üst/alt dudak uzunluk oranları modifiye edilerek 8 görüntü (E10-13, K10-13) oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction and Aim: Esthetics is a subjective concept that can be influenced by factors such as profession, age, and gender. Lower facial height and lips are significant components of facial aesthetics. This study aims to evaluate the effect of changes in lower facial height, lip vermilion heights, and differences in lip length ratios on the perception of facial aesthetics among participants from different professions, age groups, and genders. Materials and Methods: In the study, two groups of modifications were made to frontal photographs of one female and one male model. In the first group of modifications, changes of 4 mm and 8 mm in lower facial height, along with changes of 2 mm and 4 mm in lip vermilion height, were applied together to create 18 images (E1-9, K1-9). In the second group of modifications, while these values were kept constant, the upper/lower lip length ratios were modified to create 8 images (E10-13, K10-13).