Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencilerinde gelecek kaygısı ve etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of future anxiety and contributing factors among final year medical students at Trakya University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 932033
  2. Yazar: CANER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma ile geleceğin hekimlerinde mevcut olabilecek, hekimlerin iyilik halini ve dolaylı olarak toplum sağlığını etkileyebilecek gelecek kaygısını ve etki eden faktörleri tanımlamak, bu konuda gelecekte yapılabilecek araştırmalara ve yetkililer tarafından yapılacak iyileştirmelere ışık tutmak amaçlanmaktadır. Çalışmaya Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 15.04.2024 tarih ve 07/44 sayılı etik kurul onayı alındıktan sonra başlanmıştır. Çalışmamıza 187 kişi katılmıştır ve“Üniversite Öğrencilerinde Gelecek Kaygısı Ölçeği”sorularını içeren, toplam 44 soruluk anket yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Katılımcıların %48'i erkek (n=90), %52'si kadın (n=97) ve yaş ortalaması 24,671,12 yıl idi. Geliri giderinden fazla olan öğrencilerde, gelecekten umutsuzluk ve toplam skor anlamlı şekilde daha düşük bulunmuştur (p=0,023, p=0,028). Erkek öğrencilerin gelecek korkusu ve toplam kaygı skorları, kadın öğrencilere göre anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur (p=0,025, p=0,037). Uyku problemi olan öğrencilerde gelecekten umutsuzluk ve toplam skorlar, uyku problemi olmayanlara göre anlamlı şekilde daha yüksektir (p=0,041, p=0,001, p=0,006). Psikiyatrik hastalığı olan öğrencilerin gelecek korkusu ve toplam skorları, psikiyatrik hastalığı olmayanlara göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p=0,016, p=0,011). İlaç kullanan öğrencilerde gelecek korkusu ve toplam skorlar, ilaç kullanmayanlara göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p=0,012, p=0,022). Meslek değiştirmeyi düşünen öğrencilerde gelecek korkusu, umutsuzluk ve toplam skorlar anlamlı şekilde daha yüksektir (p=0,001, p=0,006, p=0,001). Tıp fakültesini tekrar seçmeyeceğini belirten öğrencilerin gelecek korkusu, umutsuzluk ve toplam skorları, tekrar tıp seçeceğini belirtenlere göre anlamlı derecede daha yüksektir (p=0,026, p=0,001, p=0,011). Tıp eğitiminin yeterli olmadığını düşünen öğrencilerin gelecek korkusu, umutsuzluk ve toplam skorları, eğitimi yeterli bulanlara göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p=0,009, p=0,006, p=0,003). Çalışmamızın sonuçları, tıp fakültesi son sınıf öğrencileri arasında gelecek kaygısı ve umutsuzluk düzeylerinin yüksek olduğunu göstermektedir. Bu kaygıların, özellikle tıp eğitiminin zorlukları, mesleki belirsizlikler ve geleceğe dair beklentilerle yakından ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify future anxiety and contributing factors that may affect the well-being of future physicians, and by extension, public health, while also providing insight for future research and potential improvements by relevant authorities. The study was initiated after obtaining ethical approval from the Trakya University Faculty of Medicine Ethics Committee on 15.04.2024, with approval number 07/44. A total of 187 participants were included in the study. A 44-item questionnaire, including questions from the“Future Anxiety Scale for University Students,”was administered through face-to-face interviews. Of the participants, 48% were male (n=90) and 52% were female (n=97), with a mean age of 24,67±1,12 years. Students whose income exceeded their expenses had significantly lower scores in terms of hopelessness and overall anxiety (p=0,023, p=0,028). Male students had significantly lower future anxiety and total anxiety scores compared to female students (p=0,025, p=0,037). Students with sleep problems had significantly higher scores for hopelessness and total anxiety compared to those without sleep problems (p=0,041, p=0,001, p=0,006). Students with psychiatric disorders had significantly higher future anxiety and total anxiety scores compared to those without psychiatric disorders (p=0,016, p=0,011). Similarly, students who used medication had significantly higher future anxiety and total anxiety scores compared to non-users (p=0,012, p=0,022). Students considering a career change had significantly higher future anxiety, hopelessness, and total scores (p=0,001, p=0,006, p=0,001). Those who stated they would not choose medicine again had significantly higher future anxiety, hopelessness, and total scores compared to those who would choose medicine again (p=0,026, p=0,001, p=0,011). Lastly, students who believed their medical education was inadequate had significantly higher scores for future anxiety, hopelessness, and total anxiety compared to those who found the education sufficient (p=0,009, p=0,006, p=0,003). The results of our study indicate that future anxiety and hopelessness levels are high among final year medical students. These anxieties are closely associated with the challenges of medical education, professional uncertainties, and future expectations.