Stres üriner inkontinansta transobturator tape operasyonu planlanan hastaların transperineal ultrasonografi ile incelenmesi
The evaluation of patients scheduled for transobturator tape surgery with transperineal ultrasonography in stress urinary incontinence
- Tez No: 932040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL BESTEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Üriner inkontinans tanısı alan hastalarda dinlenme ve Valsalva manevrası halinde transperineal ultrason ile ölçülen üretral açı, üretrada kadehleşme belirtisi (funneling), retrovezikal açı (RVA), mesane boynu yer değişimi (bladder neck descent-BND) değerlerinin preoperatif ve postoperatif 3. ayda karşılaştırılması ve tedavi başarısı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu çalışmada, Ocak-Ağustos 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Ürojinekoloji ve Jinekoloji polikliniklerine idrar kaçırma şikayeti ile başvuran, stres üriner inkontinans (SÜİ) tanısı alan ve operasyon kararı verilen 27 hasta vaka grubu; şikayeti olmayan, pelvik organ prolapsusu evre 1-2 düzeyinde izlenen 27 hasta ise kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Vaka grubundaki hastalar, Transobturator Tape (TOT) operasyonu öncesinde ve sonrasında değerlendirilmiştir. Operasyon öncesi yaş, boy, kilo, gravida, parite, abortus, küretaj sayısı, doğum şekli, makrozomik doğum ve son adet tarihi gibi veriler kaydedilmiştir. Öksürme, hapşırma gibi idrar kaçırmaya neden olan durumlar ve diğer şikayetler sorgulanmış, UDI-6 (Urogenital Distress Inventory-6) anketi uygulanmıştır. Jinekolojik muayene, stres testi ve POP-Q (Pelvik Organ Prolapsusunu Niceliksel Değerlendirme Sistemi) sonuçları, TVUS (Transvajinal ultrason) ve TPUS (Transperineal ultrason) bulguları kaydedilmiştir. Postoperatif dönemde UDI-6 anketi, stres testi, POP-Q ve TPUS muayeneleri tekrarlanarak sonuçlar değerlendirilmiştir. BULGULAR: Kontrol ve vaka gruplarının vücut kitle indeksi (VKİ) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken (p>0,05), yaş, gravida ve parite açısından anlamlı farklılık saptanmıştır (p0,05), NSD olanların dağılımında anlamlı fark izlenmiştir (p=0,016). Kontrol grubunda NSD oranı %42,9, vaka grubunda %57,1'dir. Üç NSD yapanlar yalnızca vaka grubunda gözlenmiştir (%11,1). Menopoz ve makrozomik doğum açısından gruplar arasında fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to investigate the relationship between the preoperative and postoperative 3-month measurements of the urethral angle, urethral funneling, retrovesical angle (RVA), and bladder neck descent (BND) assessed by transperineal ultrasonography during rest and Valsalva maneuver in patients diagnosed with stress urinary incontinence (SUI), and the treatment success. MATERIALS AND METHODS: This study includes 27 patients diagnosed with stress urinary incontinence (SUI) who were scheduled for surgery and 27 patients without symptoms of incontinence but with pelvic organ prolapse stage 1-2, serving as the control group, all of whom presented to the Urogynecology and Gynecology outpatient clinics at the Istanbul Kanuni Sultan Suleyman Training and Research Hospital of the Health Sciences University between January and August 2024. The patients in the case group were assessed before and after the Transobturator Tape (TOT) surgery. Data such as age, height, weight, gravida, parity, number of abortions, number of curettages, delivery type, macrosomic birth, and last menstrual period were recorded before the surgery. Patients were questioned about situations leading to urinary leakage, such as coughing and sneezing, and other complaints. The UDI-6 (Urogenital Distress Inventory-6) questionnaire was applied. Gynecological examination, stress test, POP-Q (Pelvic Organ Prolapse Quantification) results, TVUS (Transvaginal Ultrasound), and TPUS (Transperineal Ultrasound) findings were noted. Postoperatively, UDI-6 questionnaire, stress test, POP-Q, and TPUS were repeated to assess the results. RESULTS: No statistically significant difference was found between the control and case groups in terms of body mass index (BMI) (p>0.05), but significant differences were found in age, gravida, and parity (p0.05), but a significant difference was observed in the distribution of normal spontaneous delivery (NSD) (p=0.016). The rate of NSD in the control group was 42.9%, while in the case group it was 57.1%. NSD was observed only in the case group in 11.1%. No significant difference was found between the groups regarding menopause and macrosomic birth (p>0.05).