Progresif keratokonus hastalarına uygulanankorneal kollajen çapraz bağlama tedavisinin görselve topografik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of visual and topographic results of corneal collagen cross-linking treatment applied to patients with progressive keratoconus
- Tez No: 932039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN BOZALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Hızlandırılmış korneal kollajen çapraz bağlama (CXL) sonrası 6 aylık takip süreci sonunda görme keskinliği, topografik, dansitometrik ve aberometrik değişiklikler incelenerek tedavi etkinliğini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Ocak 2020 ve Mart 2024 tarihleri arasında progresif keratokonus tanısı almış ve hızlandırılmış CXL tedavisi uygulanmış 45 hastanın 53 gözü dahil edildi. Hastaların cerrahi öncesi, cerrahi sonrası 1. hafta, 1. ay ve 6. ay vizitleri sonucu en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), K1 (düz keratometri), K2 (dik keratometri), K max (maksimum keratometri), K mean (ortalama keratometri), en ince kornea kalınlığı (EİKK), santral kornea kalınlığı (SKK), topografik indeksler, PNS (Pentacam nükleus sınıflaması), korneal dansitometri ve korneal aberasyon verileri incelendi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların 15'i (%33.3) erkek, 30'u (%66.7) kadındı. Yaş ortalaması 21.5±4.7 (15-35) idi. Takip sürecinin sonunda EİDGK'nin anlamlı olarak arttığı görüldü (p=0.001*). Keratometrik ölçümlerde K1 de anlamlı değişiklik izlenmezken; K2, K mean ve K max değerlerinde anlamlı düşüş görüldü (sırasıyla p=0.002*, p=0.001*, p=0.001*). Pakimetrik ölçümlerde SKK'de anlamlı değişiklik izlenmezken, EİKK'de anlamlı azalma görüldü (p=0.005*). Dansitometrik değerlerde tüm katmanlara 0-2 mm ve 2-6 mm'lik alanlarda postoperatif 1. hafta görülen artış sonrası 1. hafta – 6.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effectiveness of accelerated corneal collagen cross-linking (CXL) surgery by examining visual acuity, topographic, densitometric, and aberrometric changes at the 6-month follow-up. Materials and Methods: This study consisted of 53 eyes of 45 patients diagnosed with progressive keratoconus who underwent accelerated CXL treatment at the Ophthalmology Department of Sivas Cumhuriyet University Health Services Practice and Research Hospital between January 2020 and March 2024. Best corrected visual acuity (BCVA), K1 (flat keratometry), K2 (steep keratometry), K max (maximum keratometry), K mean (mean keratometry), thinnest corneal thickness (TCT), central corneal thickness (CCT), topographic indices, Pentacam nucleus classification (PNS), corneal densitometry, and corneal aberrations were analyzed at preoperative, 1-week, 1-month, and 6-month postoperative visits. Results: Of all the patients, 15 (33.3%) were male, and 30 (66.7%) were female, with a mean age of 21.5±4.7 years (range 15-35). At the end of the follow-up period, BCVA showed a significant improvement (p=0.001*). While no significant change was observed in K1, significant decreases were found in K2, K mean, and K max values (p=0.002*, p=0.001*, p=0.001*, respectively). In pachymetric measurements, no significant change was observed in CCT, however a significant decrease was observed in TCT (p=0.005*).