Gerçek yaşam verileri ile pankreas ekzokrin yetmezliği: Bir kohort çalışması
Pancreatic exocrine insufficiency with real-life data: A cohort study
- Tez No: 932042
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SEZGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Pankreas Ekzokrin Yetmezliği (PEY) pankreas'ın ekzokrin salgısındaki yetersizlik sonucu sindirim ve emilim işlevlerindeki bozuklukla karakterli bir durumdur. Amacımız Gastroenteroloji polikliniğine başvuran hastaların büyük kısmını oluşturan; karın ağrısı, dispepsi ve dışkılama bozukluğu gibi şikâyetlerle gelen hastalarda PEY sıklığı, özelliklerini ve risk faktörlerini belirlemekti. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniği'nde 01.2018-02.2024 tarihleri arasında PEY ön tanısı ile fekal elastaz (FE-1) düzeyi ölçülen hastalar çalışmaya alındı. Hastaların demografik verileri, laboratuvar bulguları, ek hastalıkları ve PEY-Q test sonuçları kaydedildi. PEY tanısı FE-1 düzeyi0,9 skoruyla %38,7 sensitivite ve %89,2 spesifite sağladı. Çalışmamız PEY'in oldukça sık olduğunu, PEY olan ve olmayanların benzer semptomlar ile hastaneye geldiğini ama özellikle karın ağrısı, şişkinlik, kötü kokulu dışkılama olanlarda PEY'in düşünülmesi gerektiğini gösterdi. PEY ve diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, pankreas ve mide cerrahisi öyküsü arasında güçlü ilişki bulunmuştur. PEY-Q testinin PEY tanısındaki geçerliliği desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic Exocrine Insufficiency (PEI) is a condition characterized by impaired digestion and absorption due to insufficient exocrine secretion of the pancreas. Our aim was to determine the prevalence, characteristics, and risk factors of PEI in patients presenting with complaints such as abdominal pain, dyspepsia, and defecation disorders, which constitute the majority of patients visiting the Gastroenterology outpatient clinic. Patients with a preliminary diagnosis of PEI and whose fecal elastase (FE-1) levels were measured between January 2018 and February 2024 at Mersin University Faculty of Medicine Gastroenterology Clinic were included in the study. The demographic data, laboratory findings, comorbidities, and PEI-Q test results of the patients were recorded. The diagnosis of PEI was made if the FE-1 level was 0.9. Our study showed that PEI is quite common and that patients with PEI and without PEI present to the hospital with similar symptoms. However, PEI should particularly be considered in patients with abdominal pain, bloating, and foul-smelling stools. A strong relationship was found between PEI and diabetes, hypertension, hyperlipidemia, and a history of pancreatic and gastric surgery. The validity of the PEI-Q test in diagnosing PEI was supported.