MRG (manyetik rezonans görüntüleme) ile yağlı pankreas görülen 40-50 yaş hastaların klinik ve laboratuvar bulgularının incelenmesi ve yağlı karaciğer ile potansiyel ilişkisinin retroprospektif olarak değerlendirilmesi.
Evaluation of clinical and laboratory findings of 40-50 years old patients with fatty pancreas with MRI (magnetic resonance imaging) and retroprospective evaluation of its potential relationship with fatty liver
- Tez No: 769846
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT FİLİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve Amaç: NAFPD'yi (Non-Alcoholic Fatty Pancreas Disease) önemli alkol tüketimi olmaksızın pankreasta obezite ile ilişkili yağ birikimi olarak tanımlamak mümkündür. Pankreasın yağ replasmanını ve yağ infiltrasyonunu kapsayan pankreatik steatoz, radyologlar tarafından yaygın olarak gözlenen ancak sıklıkla ihmal edilen bir bulgudur. Asya'daki popülasyona dayalı çalışmalardan tahmin edilen pankreatik steatoz prevalansı yaklaşık %16'dır. Hastaneye dayalı popülasyonlarda tip 2 diyabet ve obezitesi olanlarda daha yüksek bir prevalans kaydedilmiştir. Aşırı yağ birikimi, metabolik sendrom, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler sistem hastalıkları gibi birçok ciddi sağlık sorununun artmasına neden olur ve artan mortalite ile önemli ölçüde ilişkilidir. Araştırmamızda diyabet ve adipoz doku arasındaki kanıtlanmış ilişkiden yola çıkarak pankreas yağlanmasının obezite, beta hücre disfonksiyonu ve metabolik/laboratuvar parametrelerle ilişkisini göstermeyi ve bu parametrelerin pankreatik steatozu öngörmede, erken tanınmasında ve komplikasyonlarının önlenmesinde etkili olup olmayacağını belirlemeyi amaçladık. Aynı zamanda pankreatik yağlanma ile hepatik yağlanma arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2018-Kasım 2021 tarihleri arasında Dahiliye/Gastroenteroloji polikliniklerine başvuran herhangi bir nedenle abdomen MRG çekilen 40-50 yaş aralığında alkol alımı, gebelik ve laktasyon, geçirilmiş pankreatit veya pankreasa yönelik girişimsel işlem öyküsü olmayan hastalar dahil edildi. Hastaların demografik verileri, ek hastalıkları, güncel laboratuvar parametreleri hastane otomasyon sistemi üzerinden tarandı ve kayıt altına alındı. Hastaların hastane sisteminde mevcut olan MRG'leri alanında uzman deneyimli radyolog tarafından pankreatik yağlanma ve hepatik yağlanma açısından yeniden değerlendirildi. Elde edilen demografik veriler, laboratuvar verileri ve radyolojik görüntüleme sonuçlarının istatiksel analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 132 hastanın 86'sı kadın (%65,2), 46'sı (%34,8) erkek olup hastaların yaş ortalamaları 45,80±2,92'idi. Hastaların BMI ortalamaları 27,78±3,57 kg/m²'ydi. Çalışmaya dahil edilen hastaların pankreatik yağ oranı ortalaması %5,2±6,5, hepatik yağ oranı ortalaması %5,9±10, olup hastaların 47'sinde (%35,6) pankreatik yağlanma mevcutken 48'inde (%36,4) hepatik yağlanma vardı. Çalışmada hastalar pankreatik yağlanma olanlar ve olmayanlar olarak iki gruba ayrılarak, gruplar arasında demografik veriler, ek hastalıklar, laboratuvar parametreleri ve radyolojik bulgular incelendi. Pankreatik yağlanma olan grupta olmayan gruba göre cinsiyet açısından anlamlı farklılık görülmedi ancak pankreatik yağlanması olan hastaların yaşı istatiksel açıdan anlamlı olarak daha yüksekti. VKİ açısından bakıldığında pankreatik yağlanma olan grupta VKİ anlamlı olarak daha yüksekti ve pankreatik yağlanma olan grupta obez hasta sayısı anlamlı derecede daha fazlaydı. Pankreatik yağlanma olan grupta olmayan gruba göre diyabet, hiperlipidemi, hipertansiyon oranı anlamlı derecede daha fazlaydı. Pankreatik yağlanma olan grupta olmayan gruba göre AKŞ, HbA1c, insülin açlık, HOMA-IR, total kolesterol, LDL, trigliserid, AST, GGT, ferritin istatiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek, HDL ve amilaz değerleri anlamlı olarak daha düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It is possible to define NAFPD (Non-Alcoholic Fatty Pancreas Disease) as obesity-related fat accumulation in the pancreas without significant alcohol consumption. Pancreatic steatosis, involving fat replacement and fat infiltration of the pancreas, is a commonly observed but often neglected finding by radiologists. The estimated prevalence of pancreatic steatosis from population-based studies in Asia is approximately 16%. A higher prevalence was noted in those with type 2 diabetes and obesity in hospital-based populations. Excessive fat accumulation causes many serious health problems such as metabolic syndrome, type 2 diabetes and cardiovascular system diseases and is significantly associated with increased mortality. In our study, we aimed to show the relationship of pancreatic fat with obesity, beta cell dysfunction and metabolic/laboratory parameters based on the proven relationship between diabetes and adipose tissue and to determine whether these parameters will be effective in predicting, early diagnosis and preventing complications of pancreatic steatosis. At the same time, we aim to reveal the relationship between pancreatic fat and hepatic fat. Materials and Methods: Patients aged 40-50 years, who applied to the İnternal medicine/Gastroenterology outpatient clinics of Ankara Training and Research Hospital between January 2018 and November 2021 for any reason, and who did not have a history of alcohol intake, pregnancy and lactation, previous pancreatitis or interventional procedure for the pancreas, were included in our study. Demographic data, comorbidities and current laboratory parameters of the patients were scanned and recorded via the hospital automation system. MRIs of the patients available in the hospital system were re-evaluated by an experienced radiologist in terms of pancreatic steatosis and hepatic steatosis. Statistical analysis of demographic data, laboratory data and radiological imaging results were performed. Results: Of the 132 patients included in the study, 86 (65.2%) were female and 46 (34.8%) were male, and the mean age of the patients was 45.80±2.92. The mean BMI of the patients was 27.78±3.57 kg/m². The mean pancreatic fat fraction of the patients included in the study was 5.2±6.5%, the mean hepatic fat farction was 5.9±10%. While 47 (35.6%) of the patients had pancreatic fat, 48 (36.4%) had hepatic steatosis. In the study, the patients were divided into two groups as those with and without pancreatic steatosis, and demographic data, comorbidities, laboratory parameters and radiological findings were examined between the groups. There was no significant difference in terms of gender in the group with pancreatic steatosis compared to the group without, but the age of the patients with pancreatic steatosis was statistically significantly higher. In terms of BMI, BMI was significantly higher in the group with pancreatic adiposity and the number of obese patients was higher in the group with pancreatic adiposity. The rate of diabetes, hyperlipidemia and hypertension was higher in the group with pancreatic steatosis than in the group without. FBS, HbA1c, insulin fasting, HOMA-IR, total cholesterol, LDL, triglyceride, AST, GGT, ferritin were found to be significantly higher and HDL and amylase values were found to be significantly lower in the group with pancreatic steatosis compared to the group without.