Investigation of the relationship between methylene blue, patent blue, and indocyanine green used in sentinel lymph node biopsy and skin necrosis as an adverse effect
Sentinel lenf nodu biyopsisinde kullanılan metilen mavisinin, patent mavisinin ve indosiyanin yeşilinin advers etki olarak cilt nekrozuyla ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 932043
  2. Yazar: HAYRİ AHMET BURAK NURŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DADACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Meme kanseri, kadınlarda en sık rastlanan kanser türlerinden biridir ve tedavisinde hastaların yaşam kalitesini korumak amacıyla farklı cerrahi ve medikal yaklaşımlar uygulanır. Meme kanseri cerrahisinde, tümörlü doku çıkarılırken sağlıklı dokunun korunmasına yönelik olarak organ koruyucu cerrahi yöntemler tercih edilir. Erken evre meme kanserinde yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri, tümörün lenfatik sisteme yayılımını değerlendiren sentinel lenf nodu biyopsisidir (SLNB). Bu yöntem, kanserin yayılma durumunu belirleyerek tedavi planlamasında önemli bir role sahiptir. SLNB sırasında kullanılan boya maddeleri, lenf nodlarının tespiti için kılavuzluk eder. Bu çalışmada, SLNB'de yaygın olarak kullanılan metilen mavisi, patent mavisi ve indosiyanin yeşili (ICG) gibi boyaların etkileri incelenmiştir. Metilen mavisinin, lenf nodlarının tespitini kolaylaştırmasına karşın ciltte toksik etki ve nekroz riski taşıdığı belirlenmiştir. Diğer yandan, patent mavisi toksisite açısından daha düşük riskli olup bazı durumlarda inflamasyon ve apse formasyonuna yol açabilir. ICG ise minimal yan etkilerle öne çıkan güvenli bir alternatif olarak değerlendirilmiştir; floresan özellikleri ile lenf nodlarının daha hassas şekilde belirlenmesine imkân tanır ve toksisite oranı düşüktür. Meme kanseri tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri olan cilt koruyucu mastektomi (CKM), meme dokusunun alınmasını, ancak cilt zarfının korunmasını içerir ve genellikle meme rekonstrüksiyonu için avantaj sağlar. Bu cerrahi prosedürün başarılı olabilmesi için cilt dokusunun sağlıklı kalması kritik önemdedir. Ancak SLNB sırasında kullanılan bazı boyalar, özellikle metilen mavisi, yüksek cilt nekrozu riski taşır. Metilen mavisinin toksik profili cilt dokusunda iritasyon ve nekroza yol açarak iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir ve CKM sonrası rekonstrüksiyonun başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir. Cilt nekrozu, CKM sonrası implantın açığa çıkması gibi komplikasyonlara yol açarak cerrahi sonucunun hem estetik hem de işlevsel kalitesini düşürebilir. Çalışmada değerlendirilen diğer boyalardan patent mavisi ve indosiyanin yeşili (ICG) ise daha düşük toksisite profiline sahiptir. Özellikle ICG, minimal yan etkileri ile CKM'de güvenli bir seçenek olarak öne çıkar. Bu bağlamda, boya seçimi yapılırken hastanın doku hassasiyeti ve potansiyel yan etkiler göz önünde bulundurulmalı; CKM'nin başarı oranını artırmak için cilt sağlığını koruyacak boyalar tercih edilmelidir. Bu bulgular ışığında, SLNB sırasında boya seçiminde uygun boyanın tercih edilmesi önemlidir. Özellikle metilen mavisinin cilt üzerindeki yüksek toksisite riski, cerrahi uygulamalarda kullanımında dikkatli olunmasını gerektirir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common types of cancer among women, and its treatment includes various surgical and medical approaches aimed at maintaining patients' quality of life. In breast cancer surgery, organ-preserving surgical methods are preferred to remove tumor tissue while protecting healthy tissue. One widely used method for early-stage breast cancer is sentinel lymph node biopsy (SLNB), which assesses the spread of the tumor into the lymphatic system, playing a key role in treatment planning. Dyes used during SLNB guide the detection of lymph nodes. In this study, the effects of dyes commonly used in SLNB, such as methylene blue, patent blue, and indocyanine green (ICG), were examined. While methylene blue facilitates lymph node detection, it has been found to carry a toxic effect on the skin and a risk of necrosis. Patent blue, on the other hand, is considered lower-risk in terms of toxicity but may still lead to inflammation and abscess formation in certain cases. ICG is evaluated as a safer alternative with minimal side effects; its fluorescent properties enable more precise lymph node detection with low toxicity. One of the methods used in breast cancer treatment, skin-sparing mastectomy (SSM), involves the removal of breast tissue while preserving the skin envelope, which is often advantageous for breast reconstruction. The success of this procedure critically depends on maintaining the health of the skin tissue. However, some dyes used during SLNB, particularly methylene blue, carry a high risk of skin necrosis. Methylene blue's toxic profile may cause skin irritation and necrosis, negatively impacting the healing process and potentially resulting in reconstruction failure post-SSM. Skin necrosis can lead to complications such as implant exposure following SSM, diminishing the aesthetic and functional quality of the surgical outcome. Other dyes reviewed in the study, including patent blue and indocyanine green (ICG), have lower toxicity profiles. Notably, ICG is highlighted as a safe option in SSM due to its minimal side effects. In this context, selecting dyes that consider the patient's tissue sensitivity and potential side effects is essential to preserve skin health and enhance SSM success. In light of these findings, it is crucial to carefully select the appropriate dye during SLNB. The high skin toxicity risk associated with methylene blue necessitates caution in its use in surgical applications.