İnterstisyel akciğer hastalıklarındapentraksin-3, heparin bağlayıcı protein vec-reaktif proteinin klinik değeri
Clinical value of pentraxin-3, heparin-binding protein and c-reactive protein in interstitial lung diseases
  1. Tez No: 932044
  2. Yazar: CEREN GÖKÇE COŞKUN EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ULUBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnterstisyel Akciğer Hastalıkları, giderek artan sıklıkta görülmekte olan heterojen bir hastalık grubudur. Bu hastalığın sınıflandırılması, prognozun belirlenmesi ve tedaviye yanıtın belirlenmesinde yeni yöntemlere ihtiyaç vardır. Çalışmamızda İnterstisyel Akciğer Hastalığı (İAH) tanısıyla hastanemiz Göğüs Hastalıkları Polikliniğinde takip edilmekte olan hastalarda Heparin Bağlayıcı Protein (HBP), Pentraksin-3 (PNT3) ve C-Reaktif Protein (CRP) düzeyleri ölçülerek, bu belirteçlerin hastalığın erken tanısını koymada ve hastalık prognozunu ön görmede etkili olup olmadığını değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmamızda Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'na 1 Haziran 2023-1 Haziran 2024 arasında kontrol amaçlı başvuruda bulunan, İnterstisyel Akciğer Hastalığı nedeniyle kliniğimizde takip ve tedavi edilen 29 hasta gönüllü ve herhangi bir akciğer hastalığı tanısı bulunmayan 28 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Bilgilendirilmiş onam formları alınan hasta ve sağlıklı gönüllülerden 2 cc kan, içeriksiz biyokimya tüplerine alınarak ELISA yöntemi ile HBP, PNT3 ve CRP düzeyleri çalışılmıştır. Çalışmaya dahil edilen tüm gönüllülerin yaş, cinsiyet, sigara kullanımı ve komorbid hastalıkları kaydedilmiştir. Hasta grubun geçmişte yapılan Solunum Fonksiyon Testleri (SFT), 6 Dakika Yürüme Testleri (6DKYT) taranmış ve GAP İndeksleri hesaplanmıştır. Çalışmamıza dahil ettiğimiz IPF (İdiopatik Pulmoner Fibrozis) hastalarında PNT3 düzeyleri, kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı olarak daha düşüktür. (p=0,031) RH-İAH (Romatolojik Hastalık İlişkili İnterstisyel Akciğer Hastalığı) ve IPF hastaları kendi aralarında karşılaştırıldıklarında, RH-İAH tutulumu olan hastalarda HBP düzeyleri diğer gruba göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. 6 (p=0,029) İki grup karşılaştırıldığında PNT3 düzeyleri IPF hastalarında istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulunmuştur. (p=0,034). Radyolojik olarak UIP ile uyumlu olan İPF ve romatolojik hastalıklar iki ayrı grup olarak değerlendirildiğinde, IPF hastalarının PNT3 düzeyi, UIP-RH göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur. (p=0,002) UIP-RH romatolojik hastalarda IPF hastalarına göre istatistiksel olarak anlamlı olarak HBP yüksekliği saptanmıştır. (p=0,021) IPF grubu kendi içerisinde değerlendirildiğinde GAP skoru düşük olanlarda, PNT3 seviyeleri anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. (p=0.030). İPF grubunda GAP indeksi düşük olan hasta grubunda HBP anlamlı yüksek bulunmuştur. (p=0,016) Çalışmaya alınan gruplar ayrı ayrı değerlendirildiğinde HBP; romatolojik hastalık tanısı olup akciğer tutulumu olan hastalarda, diğer hasta gruplarına göre anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0,044). Tüm hasta grubu birlikte değerlendirildiğinde, 6 DKYT'de desature olan hastaların Pentraksin 3 düzeyleri diğer hastalardan anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur (p=0,048) Serolojik olarak bakılan bu belirteçler, uygulamasının kolay olması ve hızlı sonuç vermeleri açısından avantajlı olabilir. Bu belirteçlerin hastalığın tanısında, prognoz ve mortaliteyi ön görmede katkılarının yanı sıra, mevcut tedavilerine cevap açısından faydalı olmaları, giderek sıklığı ve farkındalığı artan bu hastalık grubunda ümit vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
Interstitial Lung Diseases are a heterogeneous group of diseases that are being seen with increasing frequency. There is a need for new methods to classify this disease, to determine prognosis and response to treatment. In our study, we aimed to measure Heparin Binding Protein (HBP), Pentraxin-3 (PNT3) and C- Reactive Protein (CRP) levels in patients with Interstitial Lung Disease (ILD) who are being followed up in the Chest Diseases Clinic of our hospital and to evaluate whether these markers are effective in early diagnosis of the disease and in predicting disease prognosis. In our study, 29 patient volunteers who applied to Mersin University Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases between June 1, 2023 and June 1, 2024 who were followed and treated in our clinic due to Interstitial Lung Disease and 28 healthy volunteers without any lung disease diagnosis were included. Informed consent forms were obtained from the patients and healthy volunteers and 2 cc of blood was collected in content-free biochemistry tubes and HBP, PNT3 and CRP levels were determined by ELISA method. Age, gender, smoking and comorbid diseases of all volunteers included in the study were recorded. Pulmonary Function Tests (PFT), 6 Minute Walk Tests (6MWT) of the patient group were scanned and GAP Indices were calculated. PNT3 levels in IPF (Idiopathic Pulmonary Fibrosis) patients included in our study were statistically significantly lower than in the control group (p=0.031). When RD-ILD (Rheumatologic Disease Associated Interstitial Lung Disease) and IPF patients were compared among themselves, HBP levels were found to be significantly higher in patients with RD-ILD involvement compared to the other group. (p=0.029) When the two groups were compared, PNT3 levels were found to be statistically significantly lower in IPF patients (p=0.034). 8 When IPF and rheumatologic diseases radiologically compatible with UIP were evaluated as two separate groups, PNT3 level of IPF patients was found to be significantly lower than UIP-RD (p=0.002). UIP-RD patients had statistically significantly higher HBP than IPF patients (p=0.021) When the IPF group was evaluated within itself, PNT3 levels were found to be significantly higher in patients with low GAP score (p=0.030). In the IPF group, HBP was significantly higher in the patient group with low GAP index (p=0.016). When the groups included in the study were evaluated separately, HBP was found to be significantly higher in patients with rheumatologic disease and lung involvement compared to the other patient groups (p=0.044). The contribution of these markers in the diagnosis of the disease, in predicting prognosis and mortality, as well as their usefulness in terms of response to current treatments, is promising in this disease group, which is becoming increasingly frequent and recognized.