İdiyopatik pulmoner fibrozis hastalarında Hepsidinin sistemik inflamasyon ve anemi ile ilişkisi
İdiyopatik pulmoner fibrozis hastalarında Hepsidinin sistemik inflamasyon ve anemi ile ilişkisi
  1. Tez No: 932047
  2. Yazar: GÜLÇİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hepsidin; kronik hastalık anemisinde hepatositler tarafından üretilen bir biobelirteçtir ve kronik inflamasyonda da yükseldiği gösterilmiştir. Alveoler epitel hücrelerinden de salgılandığı da gösterilen hepsidinin, İdiyopatik Pulmoner fibrozis (İPF) hastalarında kontrol grubuyla düzeyleri karşılaştırılıp, İPF'li hastalarda anemi ve sistemik inflamasyonla olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Çalışmaya 82 İPF hastası ve 31 kontrol grubu alındı. Her iki hasta grubu arasındaki hepsidin düzeyleri karşılaştırıldı. İPF'li hasta grubunda anemisi olan ve olmayan hastalar arasındaki hepsidin ve anemi parametreleri karşılaştırıldı. Sistemik inflamasyon açısından Sedimantasyon, CRP (Creaktif protein), Ferritin ve Sİİ (Sistemik immün-inflamasyon indeksi) indeksi ile hepsidin arasındaki anlamlılık araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Hepcidin, a biomarker produced by hepatocytes, is elevated in chronic disease anemia and inflammation. This study aimed to compare hepcidin levels between patients with Idiopathic Pulmonary Fibrosis (IPF) and healthy controls, and to evaluate the relationship of hepcidin with anemia and systemic inflammation in IPF patients. This study included 82 IPF patients and 31 controls. Hepcidin levels were measured and compared across groups. In IPF patients, the correlation between hepcidin levels and anemia parameters, as well as systemic inflammation markers (ESR, CRP, ferritin, and the Systemic Immune-Inflammation Index), was analyzed. Hepcidin levels were significantly higher in IPF patients compared to controls (37.13±14.92 vs.