İdiyopatik pulmoner fibrozis hastalarında hospitalizasyon ile ilişkili risk faktörlerinin tanımlanması
The factors affecting hospitalisation in patients with idiopathic pulmonary fibrosis
- Tez No: 862140
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLDAR DUMAN, DR. SİMGE YAVUZ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: İdiyopatik pulmoner fibrozis ( İPF) sebebi bilinmeyen, ileri yaşlarda görülen, kronik, progresif bir interstisyel akciğer hastalığıdır. İdiyopatik pulmoner fibrozis, önemli bir mortalite ve morbidite sebebi olup birçok kanserden daha mortal seyredebilmektedir. Çalışmamızda solunumsal kötüleşmeyle göğüs hastalıkları servisinde yatışı hastaların; yatış sürelerini, re-hospitalizasyonunu değerlendirmeyi, mortaliteyi etkileyen faktörleri saptamayı, hastane yatışı olmayan hasta grubuyla karşılaştırarak İPF hastalarında hospitalizasyon için risk faktörlerini tanımlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif gözlemsel çalışmada 1 Temmuz 2018 - 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde; interstisyel polikliniğinde ayaktan takip edilen ve göğüs hastalıkları servisine yatışı olan İdiyopatik pulmoner Fibrozis (İPF) hastaları dahil edilmiştir. Hastaların yaş ve cinsiyet gibi demografik özellikleri, sigara kullanım öyküsü, eşlik eden komorbiditeleri(hipertansiyon, diyabet KAH, KOAH, astım vs.), almakta olduğu anti fibrotik tedavi, SFT ve DLCO ile ölçülen fonksiyonel parametreleri, laboratuar değerleri, vücut kitle indeksi (BMI), gender, age, physiology indeksi (GAP), composit physiologic indeksi (CPI) değerleri ve hospitalize edilen hastaların hastane yatış süreleri , mortaliteleri ve re-hospitalizasyon olup olmadığı kayıt edilmiştir. Ayaktan ve hastane yatışı olan İPF hastalarının niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Pearson Ki-kare testi ve Fisher Exact testi kullanılmıştır. niceliksel verilerin karşılaştırılmasında bağımsız t testi, Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Hastaların mortaliteye oranlarına ilişkin istatistikleri üzerinden sağkalım ve lojistik regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan 231 İPF hastasının 147'si ayaktan (%63), 84'ü hastanede yatarak tedavi gören (%37) hastalardır. Tüm hastaların %78 i erkek, %22 si kadın cinsiyettendir. Hastaların %74 ünde komorbidite olup, en sık komorbidite hipertansiyon olarak karşımıza çıkmıştır. Anti-fibrotik kullanmıyor olmak hastaneye yatan hastalarda pozitif korealasyon göstermiş ancak antifibrotik tedaviler arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Ayaktan hasta grubunun %7,5 (n=11) exitus olmuşken bu oran yatan hasta grubunda %86,9 (n=73)tır. Yatan hastalar , ayaktan hastalara göre düşük VKİ; yüksek GAP ve yüksek CPI değerlerine sahiptir. Hastane yatışı olan İPF hastalarının solunum fonksiyon değerleri, ayaktan İPF hastalarına göre daha düşük bulunmuş, FVC lt, %FVC, FEV1, %FEV1, DLCO, %DLCO, KCO, %KCO değerleri yatan hasta kolunda pozitif korelasyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) is a chronic, progressive interstitial lung disease of unknown cause that occurs in older ages. Idiopathic pulmonary fibrosis is an important cause of mortality and morbidity and can be more mortal than many cancers. In our study, we aimed to evaluate length of stay, re-hospitalization of the patients hospitalized in the chest diseases ward with respiratory deterioration, to determine factors affecting mortality, and to define risk factors for hospitalization in IPF patients by comparing them with the patient group without hospitalization. Materials and Methods: In a retrospective observational study, between July 1, 2018 and July 1, 2023, at Süreyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital; Idiopathic Pulmonary Fibrosis (IPF) patients who were followed up as outpatients in the interstitial policlinic and inpatients who were hospitalized in a chest diseases ward were included. Demographic characteristics of the patients such as age and gender, smoking history, accompanying comorbidities (hypertension, diabetes, CAD, COPD, asthma, etc.), anti-fibrotic treatment they are receiving, functional parameters measured by PFT and DLCO, laboratory values, body mass index (BMI). ), gender, age, physiology index (GAP), composite physiologic index (CPI) values, hospitalization duration, mortality and re-hospitalization of the hospitalized patients were recorded. Pearson Chi-square test and Fisher Exact test were used to compare the qualitative data of outpatient and hospitalized IPF patients. Independent t test and Mann-Whitney U test were used to compare quantitative data. Survival and logistic regression analyzes were performed on the patients' statistics regarding their mortality rates. Results: 231 IPF patient were included in the study, of whom 147 were outpatient (63%) and 84 were hospitalized (37%). 78% of all patients were male, while 22% were female. Comorbidities were present in 74% of patients, with hypertension being the most common. Not using anti-fibrotic medication showed a positive correlation with hospitalization, but no significant difference was found among anti-fibrotic treatments. Mortality rate was 7.5% (n=11) in the outpatient group, while it was 86.9% (n=73) in the hospitalized group. Hospitalized patients had lower BMI, higher GAP, and higher CPI values compared to outpatient patients.