Histerektomi olan hastalarda quadratus lumborum alan bloğu (QLB)'nun intraoperatif ve postoperatif analjezik etkisinin incelenmesi
Investigation of the intraoperative and postoperative analgesic effect of quadratus lumborum plane block (QLB) in patients with hysterectomy
  1. Tez No: 932048
  2. Yazar: GAMZE KÜBRA ZELYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM TUBA AKÇALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Histerektomi yapılan hastaların ameliyat sonrası şiddetli ağrısı olmaktadır. Zayıf ağrı kontrolü hastanede kalış süresini uzatıp, yaşam kalitesini ve hasta memnuniyetini olumsuz etkiler. Kliniğimizdeki histerektomi sonrasında ağrı şiddeti, intravenöz analjezi yöntemleriyle yeterince kontrol altına alınamadığı gözlendiğinden bu çalışma planlanmıştır. Bizim çalışmamızda, histerektomi cerrahisinde ultrasonografi (USG) eşliğinde uygulanan Quadratus Lumborum Blok (QLB) yönteminin intraoperatif ve postoperatif ağrı düzeylerine etkisi incelenmiştir. Metod: Çalışma, Mart 2024 tarihinde Etik Komitesi onayı alındıktan sonra, Kasım 2023 ile Mart 2024 tarihleri arasında histerektomi geçirmiş genel anestezi alan hastaların verileri retrspektif olarak incelenmiştir. QLB yapılan hastalara anestezi indüksiyonunun ardından lateral dekübit pozisyonda, bilateral %0,25 bupivakain 30 ml uygulanmıştı. Tüm hastalara postoperatif ağrı yönetimi için 0,05 mg/kg morfin, 1 mg/kg tramadol, 20 mg steroid olmayan antiinflamatuvar ilaç (NSAİİ) ve 1 gr parasetamol kombinasyonu ile analjezi sağlanmıştı. Hastalarda remifentanil tüketimi, bradikardi gelişimi ve atropin ihtiyacı ile postoperatif ağrı, bulantı kusma olgu rapor formundan elde edilmişti. 78 Bulgular: Total abdominal histerektomi (TAH) ve total laparoskopik histerektomi (TLH) yapılan hastalarda, postoperatif 0. ve 1.
Özet (Çeviri)
Introduction:Patients undergoing hysterectomy often experience severe postoperative pain. Poor pain control prolongs hospital stays and negatively affects quality of life and patient satisfaction. Observations in our clinic indicated that postoperative pain severity following hysterectomy could not be adequately controlled with intravenous analgesics, prompting the design of this study. This study investigates the impact of the Quadratus Lumborum Block (QLB) on peroperative pain in hysterectomy. Method:After obtaining approval from the Ethics Committee, data of patients who underwent total abdominal hysterectomy (TAH) and total laparoscopic hysterectomy (TLH) under general anesthesia were retrospectively reviewed. QLB was performed bilaterally %0,25 bupivakaine 30 ml following anesthesia induction. Peroperative intravenous analgesics were same in both groups. Data on remifentanil consumption, development of bradycardia, postoperative pain and nausea/vomiting were obtained from case report forms.