Fungal diseases and biological control possibilities in the lavender fields of the turkish lakes region
Göller bölgesi lavanta alanlarındaki fungal hastalıklar ve biyolojik mücadele olanakları
  1. Tez No: 932075
  2. Yazar: ALİYE ALTUNIŞIK ALIC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de en fazla lavanta üretilen Göller Bölgesi'ndeki illerden (%42: Isparta, Denizli, Afyonkarahisar, Burdur) izole edilen fungal hastalıklar ve biyolojik mücadele olanakları araştırılmıştır. Fusarium, Epicoccum ve Rhizoctonia cinsi funguslar başta olmak üzere üretimi tehdit eden patojenler morfolojik ve moleküler yöntemlerle belirlenmiştir. Lavandula angustifolia 'Sevtopolis' hassas çeşit ile kurulan saksı denemelerinde virülent patojenlerden Rhizoctonia solani (%80) ve Fusarium oxysporum (%73.3)'a karşı koleksiyonumuzdaki antagonist fungus Trichoderma harzianum ve mikorizal fungus Rhizophagus intraradices'in kombinasyon etkinlikleri, ticari preparatlardan T-22 Planter Box ve Shubhodaya ile karşılaştırılmıştır. Büyüme parametrelerinde koleksiyon Trichoderma (Kt) + koleksiyon mikoriza (Km) uygulamasının sinerjistik etkisi, hastalık şiddetini azaltmada ise ticari mikoriza (Tm) + ticari Trichoderma (Tt) uygulaması ön plana çıkmıştır. Bitkide teşvik edilen dayanıklılık mekanizmalarından olan toplam fenolik madde miktarını en fazla arttıran uygulama Km olmuştur. HPLC ile analiz edilen lavantada önemli fenolik bileşenlerin seviyeleri uygulamalar arasında farklılık göstermiştir. Km, p-kumarik ve rosmarinik asit seviyelerini arttıran en etkili uygulamadır. Lavantada aromatik bileşenler GC-MS SPME ile analiz edilmiştir. Uygulamalar F. oxysporum varlığında kamfor, 1,8-cineol ve borneol gibi savunma bileşenlerinin üretimini arttırırken R. solani varlığında bu bileşenlerin miktarında dalgalanmalar gözlemlenmiş, linalil asetat ve linalool miktarlarında ise azalma kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, fungal diseases and biological control options were investigated in the Lakes District of Turkey, which produces the highest amount of lavender (%42: Isparta, Denizli, Afyonkarahisar, Burdur). Various pathogens threatening production, including Fusarium, Epicoccum, and Rhizoctonia species, were identified using morphological and molecular methods. In pot experiments with the susceptible Lavandula angustifolia 'Sevtopolis' variety, the combined effects of the antagonist fungus Trichoderma harzianum and the mycorrhizal fungus Rhizophagus intraradices from our collection were compared with commercial preparations T-22 Planter Box and Shubhodaya against the highly virulent pathogens Rhizoctonia solani (80%) and Fusarium oxysporum (73.3%). In growth parameters, the synergistic effect of the collection Trichoderma (Kt) + collection mycorrhiza (Km) application was prominent, while the commercial mycorrhiza (Tm) + commercial Trichoderma (Tt) application was the most effective in reducing disease severity. Among the induced resistance mechanisms in plants, the highest increase in total phenolic content was observed with the Km application. Levels of important phenolic compounds analyzed by HPLC showed differences across treatments. Km was the most effective in increasing the levels of p-coumaric and rosmarinic acids. Aromatic compounds in lavender were analyzed by GC-MS SPME. In the presence of F. oxysporum, treatments increased the production of defense compounds such as camphor, 1,8-cineole, and borneol, while fluctuations were observed in their amounts in the presence of R. solani, with reductions in linalyl acetate and linalool levels.