Negotiation of religious and national identity in young adult Turk-Muslims residing in Germany: A mixed-methods study
Almanya'da ikamet eden genç yetişkin Türk - Müslümanlarda dini ve milli kimlik müzakereleri: Karma yöntemli bir çalışma
  1. Tez No: 932078
  2. Yazar: HAVVA MELİS AKTAS
  3. Danışmanlar: PROF. UGHETTA MİCAELA MARİA MOSCARDİNO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Università degli Studi di Padova
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu karma yöntem çalışması, Almanya'da ikamet eden genç Müslüman Türk yetişkinler arasında ulusal ve dini kimliğin incelikli müzakeresini incelemekte ve iki kültürlü aidiyetin karmaşıklıklarına ışık tutmaktadır. Araştırma, kimliklerin uzlaştırma stratejilerine, katılımcıların günlük deneyimlerine, algılanan dini ayrımcılığın sosyal kimlikler üzerindeki potansiyel etkisine ve sosyal kimlikler ile depresif belirtiler arasındaki etkileşime odaklanarak çeşitli bireysel, sosyal ve kültürel faktörleri kapsamaktadır. Bu araştırmanın dayandığı teorik çerçeve, 1970'lerin başında Tajfel ve Turner tarafından geliştirilen Sosyal Kimlik Teorisi'nden alınmıştır. Yaşları 18 ile 26 arasında değişen 30 Türk kökenli Alman Müslüman'dan oluşan bir örneklem seçildi ve online mülakatlar yapıldı. Kimlik haritalarını analiz ettik ve katılımcıların açık uçlu sorulara verdikleri yanıtlardan temalar çıkarmak için tematik analizden yararlandık. Ayrıca, ilgili değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak için korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon yapılmıştır. Katılımcıların çoğu bütünleşik kimlikler ortaya koyarak, benzer bireysel deneyimlerin farklı kimlik bağlılıkları ve uzlaşma perspektifleri ortaya çıkarabileceğini göstermiştir. Sonuçlar ayrıca, daha yüksek algılanan dini ayrımcılığın daha düşük Alman ulusal kimliği ile anlamlı bir şekilde ilişkili olduğunu, daha yüksek iki kültürlülüğün ise daha düşük dini kimlik ve daha yüksek Alman ulusal kimliği ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Güçlü bir Müslüman dini kimliği ve daha yüksek düzeyde iki kültürlülük de daha az depresif belirtiyle ilişkili bulunmuştur. Gelecekteki araştırmaların, sosyal kimlikler ve etkili faktörler arasındaki ilişkiyi daha fazla keşfetmek için farklı kültürlerden Müslümanların daha temsili örneklerini içermesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This mixed method study delves into the nuanced negotiation of national and religious identity among young Turkish Muslim adults residing in Germany, shedding light on the complexities of bicultural belonging. The investigation encompasses diverse individual, social, and cultural factors, with a primary focus on strategies for reconciling identities, participants' daily experiences, the potential impact of perceived religious discrimination on social identities, and the interplay between social identities and depressive symptoms. The theoretical framework grounding this research draws from Social Identity Theory, developed by Tajfel and Turner in the early 1970s. A sample of 30 German Muslims of Turkish origin aged between 18 and 26 was recruited and interviewed online. We analyzed identity maps and utilized thematic analysis to extract themes from participants' answers to open-ended questions. Furthermore, correlational analysis and multiple linear regression were performed to unravel associations between related variables. Most participants manifested integrated identities, demonstrating that similar individual experiences may yield diverse identity affiliations and perspectives on reconciliation. Results also indicate that higher perceived religious discrimination was significantly associated with less German national identity, while more biculturalism is related to lower religious identification and higher German national identification. A strong Muslim religious identity and higher levels of biculturalism were also found associated with fewer depressive symptoms. Future research needs to include more representative samples of Muslims from different cultures to further explore the association between social identities and influential factors.