Sosyal anksiyete tanısı alan hastalarda emdr terapisininve hipnoterapinin etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of emdr therapy and hypnotherapy in ındividualsdiagnosed with social anxiety disorder
- Tez No: 932080
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE EZGİ ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yapılan bu araştırmada sosyal anksiyete bozukluğu tanısı almış 18-65 yaş arası bireylerde EMDR terapisinin ve hipnoterapinin etkinliğinin incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma deneysel yöntem kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmada ön-son test kontrol gruplu çalışma deseninden faydalanılmıştır. Araştırmaya katılan sosyal anksiyete bozukluğu tanısı almış bireyler EMDR terapi, hipnoterapi ve kontrol grubu olarak üçe ayrılmıştır. Araştırmanın her bir grubu 14 kişiden oluşmaktadır. Toplamda 42 yetişkin birey araştırmaya katılım göstermiştir. Hipnoterapi grubuna hipnoz ve EMDR terapi grubundaki katılımcılara da EMDR olmak üzere her biri 90 dakika olmak üzere beşer seans uygulanmıştır. Kontrol grubundaki katılımcılara herhangi bir terapi programı uygulanmamıştır. Çalışmaya katılan katılımcıların tamamı Sosyodemografik Bilgi Formunu doldurmuştur. Üç grupta da yer alan bireylerin çalışma öncesinde ve sonrasında sosyal kaygı düzeyleri tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan katılımcıların sosyal kaygı düzeylerinin belirlenmesinde ''Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırma gruplarının sosyal kaygı düzeylerinin karşılaştırılmasında SPSS 26.0 programında Shapiro-Wilk testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda deney ve kontrol grubunda yer alan katılımcıların ön test sosyal kaygı düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir. Hipnoterapi ve EMDR terapi gruplarında yer alan katılımcıların ön test ve son test sosyal anksiyete düzeyleri arasında anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre hem hipnoterapi grubunda hem de EMDR grubunda yer alan bireylerde ön test sonuçları ile kıyaslandığı zaman son test ölçümlerinde sosyal anksiyete düzeyinin azaldığı tespit edilmiştir. Hipnoterapi grubu, EMDR terapi grubu ve kontrol grubunda yer alan bireylerin son test puanları karşılaştırıldığı zaman, kontrol grubundaki bireylere kıyasla diğer iki grubundaki katılımcıların son test sosyal anksiyete düzeylerinde daha fazla düşüş meydana geldiği bulunmuştur. Sosyodemografik özelliklere göre sonuçlara bakıldığında her üç grupta da anlamlı sonuçlar elde edilememiştir. Elde edilen bir başka sonuca göre de Hipnoterapi ve EMDR terapinin etkisinin ön test ve son test anksiyete düzeyleri arasında karşılaştırılmasında; hipnoterapi grubunun sosyal kaygı düzeyinin azalması EMDR terapi grubunun sosyal anksiyete düzeyinin azalmasına göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak hem EMDR terapisinin hem de hipnoterapinin sosyal kaygı düzeyinin azalmasına katkı sağlayan etkili yöntemler olduğu söylenebilir. Sosyal anksiyete üzerinde hipnoterapinin EMDR terapiye kıyasla daha etkili olduğu söylenebilir. Bu kapsamda sosyal kaygı tedavi sürecinde EMDR ve hipnoz uygulamalarının pozitif etkilere sahip olduğu belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine and compare the effectiveness of Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) therapy and hypnotherapy on 18-65 aged individuals who are diagnosed with social anxiety disorder. The research is conducted by using an experimental method, employing a pretest–posttest control group design. The Individuals diagnosed with social anxiety disorder are divided into three groups as EMDR therapy group, hypnotherapy group, and control group. Each group consists of 14 individuals, resulting with a total of 42 adult participants. The hypnotherapy group received hypnotic treatment while the EMDR therapy group received EMDR therapy. Each participant in both groups received a total of five sessions, each lasting 90 minutes. The control group did not receive any therapy program. All of the participants completed a Sociodemographic Information Form. The social anxiety levels of individuals in all three groups were determined before and after the study. The“Liebowitz Social Anxiety Scale”is used to determine the social anxiety levels of the participants involved in the study. The Shapiro-Wilk test in SPSS 26.0 is used to compare the social anxiety levels between the research groups. At the end of the research, it is determined that there is no significant difference in the levels of pre-test social anxiety between participants in the experimental and control groups. However, a significant difference is observed in the pre-test and post-test social anxiety levels of participants in the hypnotherapy and EMDR therapy groups. The findings revealed a decrease in social anxiety levels of individuals in both the hypnotherapy and EMDR therapy groups compared to their respective pre-test results. The post-test scores of individuals in the hypnotherapy group, the EMDR therapy group, and the control group were compared. According to the results, it was observed that participants in the hypnotherapy and EMDR therapy groups experienced a significant decrease in social anxiety levels compared to individuals in the control group. No significant results were obtained when examining the outcomes based on sociodemographic characteristics. Additionally, when comparing the effects of hypnotherapy and EMDR therapy on social anxiety levels between pretest and post-test measurements, it is found that there is more significant decrease in social anxiety levels of individuals in hypnotherapy group compared to participants in EMDR therapy. In conclusion, both EMDR therapy and hypnotherapy can be considered effective methods in reducing social anxiety levels. It can also be said that hypnotherapy appears to be more effective than EMDR therapy in addressing social anxiety. Therefore, EMDR and hypnosis applications can be stated as having positive effects in the treatment of social anxiety