Yaygın anksiyete bozukluğu tanısı alan hastalarda anksiyete düzeyi ile duygu düzenleme güçlüğü ve irrasyonel inançlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between anxiety level and difficulties in emotion regulation and irrational beliefs in patients diagnosed with generalised anxiety disorder
  1. Tez No: 934006
  2. Yazar: FATİH KAYAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KOCATEPE AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın temel amacı toplumda sık görülen Yaygın Anksiyete Bozukluğunda anksiyete düzeyi ile duygu düzenleme güçlüğü ve irrasyonel inançlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Duygu düzenleme güçlüğü ve irrasyonel inançların Yaygın Anksiyete Bozukluğundaki yordayıcılığını incelemek çalışmanın bir diğer amacıdır. Ayrıca çalışmanın başka bir amacı katılımcıların bazı sosyo-demografik özellikleri ile değişkenlerin farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Bu bağlamda yaşları 18-49 aralığında olan, Yaygın Anksiyete Bozukluğu tanısı almış ve komorbid bir psikiyatrik bozukluğu olmayan 67'si kadın 30'u erkek toplam 97 birey araştırmaya dahil edilmiştir. Yaygın Anksiyete Bozukluğu şiddetini ölçmek için Yaygın Anksiyete Bozukluğu için Şiddet Ölçeği, duygu düzenleme güçlüğünü ölçmek için Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Formu ve irrasyonel inançları ölçmek için Genel Tutum ve İnanışlar Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Veriler SPSS 25 paket programı ile bağımsız gruplar t-testi, korelasyon ve regresyon analizleri, SPSS PROCESS makro eklentisi ile yapılan aracılık analizleri sonucu incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda Yaygın Anksiyete Bozukluğu ile duygu düzenleme güçlüğü ve irrasyonel inançlar arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler görülmüştür. Regresyon analizine göre duygu düzenleme güçlüğü Hedefler ve Kabullenmeme alt boyutları aracılığı ile, irrasyonel inançlar ise Konfor Arayışı ve Adalet Beklentisi alt boyutları aracılığı ile Yaygın Anksiyete Bozukluğunu yordamaktadır. Ayrıca irrasyonel inançlar ile Yaygın anksiyete Bozukluğu arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğü aracı rolünün olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the relationship between anxiety level and difficulties in emotion regulation and irrational beliefs in Generalised Anxiety Disorder, which is common in the society. Another aim of the study is to examine the predictive power of emotion dysregulation and irrational beliefs in Generalised Anxiety Disorder. In addition, another aim of the study was to examine whether the variables differed with some socio-demographic characteristics of the participants. In this context, a total of 97 individuals, 67 females and 30 males, aged between 18-49 years, diagnosed with Generalised Anxiety Disorder and without a comorbid psychiatric disorder, were included in the study. The Severity Scale for Generalised Anxiety Disorder was used to measure the severity of Generalised Anxiety Disorder, the Difficulty in Emotion Regulation Scale-Short Form was used to measure difficulty in emotion regulation, and the General Attitudes and Beliefs Scale-Short Form was used to measure irrational beliefs. The data were analysed by independent groups t-test, correlation and regression analyses with SPSS 25 package programme and mediation analyses with SPSS PROCESS macro plug-in. As a result of the analyses, significant positive correlations were observed between Difficulties in Emotion Regulation and Irrational Beliefs and Generalised Anxiety Disorder. According to the regression analysis, emotion dysregulation predicts Generalised Anxiety Disorder through Goals and Nonacceptance sub-dimensions, and irrational beliefs predict Generalised Anxiety Disorder through Comfort Seeking and Justice Expectancy sub-dimensions. In addition, difficulty in emotion regulation was found to have a mediating role in the relationship between irrational beliefs and Generalised Anxiety Disorder. The results obtained were discussed in the light of the literature.