Tıp fakültesi öğrencilerinin meme kanseri hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumları
Knowledge levels and attitudes of medical faculty students about breast cancer
- Tez No: 932101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ÜRÜN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tıp fakültesi öğrencilerinin meme kanseri hakkındaki bilgi seviyelerini ve tutumlarını değerlendirmek amaçlanmaktadır. Bu sayede, araştırma sonucunda elde edilecek bulguların, eğitim programlarının iyileştirilmesine ve meme kanseri farkındalığını artırmaya yönelik stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunması hedeflenmektedir. Ayrıca, öğrencilerin bilgi eksikliklerinin giderilmesi, gelecekte toplumda meme kanseri farkındalığını arttırmaya ve erken teşhis oranlarını yükseltmeye yardımcı olacaktır. Gereç ve Yöntem: Bu tanımlayıcı kesitsel çalışma, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Aralık 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırma, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nun 22.11.2023 tarihli 2023/534 sayılı kararı ile onaylandı. Tüm öğrencilere çalışmanın amacı hakkında bilgi verildi, bilgilendirilmiş onam alınarak anketler yüz yüze uygulandı. Derslere devam etmeme, akademik tatil durumu ve çalışmaya katılmayı reddetme dışlama kriterleri olarak belirlendi. Çalışmada toplam 1497 öğrenciden 254'ü dışlama kriterlerine uyması nedeniyle analize dahil edilmedi. Örneklem büyüklüğü belirlenmedi, gönüllü ve katılım kriterlerine uygun tüm öğrenciler çalışmaya dahil edildi. 1243 öğrenci (%83,03) analizlerde yer aldı. Öğrenciler sınıflarına göre 1. sınıfta %80,08, 2. sınıfta %80,6, 3. sınıfta %81,4, 4. sınıfta %82, 5. sınıfta %81,7, 6. sınıfta %92,8 oranında katılım gösterdi. Anketlerin ardından öğrencilere meme kanseri ve risk faktörleri hakkında bilgilendirici açıklamalar yapıldı. Bulgular: Araştırmamıza 702 kız öğrenci (%56,5), 541 erkek öğrenci (%43,5) dahil oldu. Katılımcıların yaş ortalaması 21,41 ±2,16 idi. En büyük yaş 32, en küçük yaş 17 idi. Katılımcıların;%88,4'ünün(n=1099) çekirdek aile yapısında olduğu, %63,3'ünün(n=787) baba öğrenim düzeyinin yüksekokul/üniversite düzeyinde olduğu, %37,2'sinin(n=462) anne öğrenim düzeyinin yüksekokul/üniversite düzeyinde olduğu görüldü. Katılımcıların %11,2'sinin(n=139) alkol, %16,3'ünün(n=202) ise sigara kullandığı saptandı. Katılımcıların %58,2'si(n=723) kendi sağlık durumunu iyi olarak değerlendirdiğini belirtti. %3,2'si(n=40) birinci derece yakınlarında (anne baba kardeş) meme kanseri olduğunu beyan etti. Katılımcıların %87,2'si(n=1084) kendisini meme kanseri risk grubunda görmediğini belirtti. %86'sının(n=1069) meme kanseri için kendini yeterli bilgi düzeyinde görmediği saptandı. Meme kanseri hakkında bilginin en fazla alındığı kaynak olarak %48,1(n=598) ile en çok dersler idi. Klinik sınıfların preklinik sınıflara göre derslerden daha fazla yararlandığı saptandı. Dersleri kaynak olarak kullanma oranının en düşük 1.sınıflarda olduğu görüldü. 1.sınıfların en fazla kullandığı kaynağın internet(%65,2) olduğu görüldü. Ayrıca 1(%65,2) ve 2.sınıfların(%51,6) en fazla interneti, diğer sınıfların ise en fazla dersleri kaynak olarak kullandığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the level of knowledge and attitudes of medical students about breast cancer. In this way, it is aimed that the findings of the study will contribute to the improvement of educational programmes and the development of strategies to increase breast cancer awareness. In addition, eliminating the knowledge deficiencies of the students will help to increase breast cancer awareness and early diagnosis rates in the society in the future. Materials and Methods: This descriptive cross-sectional study was conducted at Selçuk University Faculty of Medicine between December 2023 and April 2024. The study was approved by the Selcuk University Faculty of Medicine Ethics Committee with the decision numbered 2023/534 dated 22.11.2023. All students were informed about the purpose of the study, informed consent was obtained and the questionnaires were administered face-to-face. After the questionnaires, students were given informative explanations about breast cancer and risk factors. Absenteeism, academic holiday status and refusal to participate in the study were determined as exclusion criteria. In the study, 254 out of a total of 1497 students were not included in the analysis because they met the exclusion criteria, and 1243 students (83.03%) were included in the analyses. According to their grades, 80.08% of the students participated in 1st grade, 80.6% in 2nd grade, 81.4% in 3rd grade, 82% in 4th grade, 81.7% in 5th grade, and 92.8% in 6th grade. Sample size was not determined, all volunteer and eligible students were included in the study. Results: Our study included 702 female students (56.5%) and 541 male students (43.5%). The mean age of the participants was 21.41 ± 2.16 years. The oldest age was 32 and the youngest age was 17. It was seen that 88.4% (n=1099) of the participants were in nuclear family structure, 63.3% (n=787) of the participants' father's education level was at the college/university level, 37.2% (n=462) of the participants' mother's education level was at the college/university level. It was found that 11.2% (n=139) of the participants used alcohol and 16.3% (n=202) smoked. 58.2% (n=723) of the participants stated that they evaluated their own health status as good. 3.2% (n=40) stated that their first-degree relatives (parents, siblings) had breast cancer. 87.2% (n=1084) of the participants stated that they did not consider themselves in the breast cancer risk group. 86% (n=1069) of the participants did not consider themselves to have sufficient knowledge about breast cancer. The most common source of information about breast cancer was lectures with 48.1% (n=598). It was found that clinical classes benefited from lectures more than preclinical classes. The lowest rate of using lectures as a source was observed in the first grades. It was seen that the most used resource by the 1st grades was the internet (65.2%). In addition, it was determined that the 1st (65,2%) and 2nd grades (51,6%) used the internet the most, and the other grades used the lessons the most as a resource.