Ankara Devlet Konservatuarının düşünsel temelleri
Intellectual foundations of Ankara State Conservatory
  1. Tez No: 932109
  2. Yazar: BAHAR ÖZŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DEĞİRMENCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı'da Tanzimat'ın ilanı ile başlayan ve Cumhuriyet'in kurulmasıyla devam eden modernleşme fikirleri ve uygulamalarının bir parçası olan konservatuvarın, nasıl bir siyasi ortamda, hangi düşünsel temeller ile ve kimler tarafından kurulduğu incelemeye tabi tutulmuştur. Ankara Devlet Konservatuvarı özelinde Türkiye'de konservatuvarın nasıl bir siyasi ve fikirsel zeminde kurulduğu tespit edilerek, konservatuvarların Türk Modernleşmesindeki yeri, işlevi ve öneminin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda II. Meşrutiyet dönemi başlangıç noktası olarak seçilmiş, Cumhuriyeti kuran kadroların, musikişinas ve aydınların modernleşme anlayışları, fikirleri ve beyanları üzerinden müziği nasıl algıladıkları, müzik ile medeniyet arasında nasıl bir bağlantı kurdukları analize tabi tutulmuştur. Çalışmanın verileri Osmanlı'nın son döneminden Cumhuriyetin ilk yıllarına uzanan süreçte dönemin aktörlerinin musiki ile ilgili ifadeleri, Cumhuriyet dönemi yapılan reformlar ile izlenen kültür sanat politikalarına ilişkin yazılı kaynaklar, uzman raporları, talimatnameler ve kanunlardan oluşmaktadır. Elde edilen veriler sistematik bir şekilde analiz edilmiş; bulgular arasında ilişkilendirmeler yapılarak konuyla ilgili yargılarda ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bu bağlamda bahsi geçen dönemin fikirsel zemini ile gerçekleştirilen uygulamalar arasında nasıl bir ilişki olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ankara Devlet Konservatuvarı'nın kuruluş süreci, erken Cumhuriyet döneminin modernleşme fikrinin somut bir yansıması olarak ele alınabilir. Bu çalışma, konservatuvarın fikirsel temellerini, dönemin Batılılaşma ve milli kimlik oluşturma politikaları bağlamında incelemiş ve bu politikaların müzik eğitimi alanında nasıl şekillendiğini ortaya koymuştur. Konservatuvar, ulusal müziği geleneksel köklerinden koparmadan çağdaşlaştırmayı ve Batı müziğinin evrensel ilkeleriyle sentezlemeyi amaçlamıştır. Bu çerçevede, dönemin reformist liderlerinin vizyonu ve uluslararası uzman raporlarının katkıları, yalnızca müziksel bir dönüşüm değil, aynı zamanda ulusal bir kimlik inşa etme sürecinin bir parçası olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Ankara Devlet Konservatuvarı, Türkiye'nin modernleşme sürecindeki çok boyutlu dönüşümünün eğitim ve kültür alanındaki en önemli kilometre taşlarından biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines in what kind of political environment, with which intellectual foundations and by whom the conservatory, which is a part of the modernization ideas and practices that started with the proclamation of Tanzimat in the Ottoman Empire and continued with the establishment of the Republic, was established. In the specific case of the Ankara State Conservatory, it is aimed to reveal the place, function and importance of conservatories in Turkish Modernization by determining on what kind of political and ideological grounds conservatories were established in Turkey. For this purpose, the Second Constitutional Monarchy period was chosen as the starting point, and how the cadres, musicians and intellectuals who founded the Republic perceived music through their understanding of modernization, ideologies and discourses, and how they established a connection between music and civilization were subjected to analysis. The data of the study consists of the discourses of the actors of the period from the last period of the Ottoman Empire to the first years of the Republic, written sources, expert reports, directives and laws regarding the reforms made in the Republican period and the culture and arts policies followed. The data obtained were analyzed systematically; judgments and evaluations were made on the subject by making associations between the findings. In this context, it has been tried to reveal the relationship between the ideological background of the period in question and the practices carried out. The establishment of the Ankara State Conservatory can be considered as a concrete reflection of the modernization ideology of the early Republican period. This study examines the intellectual foundations of the conservatory in the context of the Westernization and national identity formation policies of the period and reveals how these policies were shaped in the field of music education. The Conservatory aimed to modernize national music without severing it from its traditional roots and to synthesize it with the universal principles of Western music. In this framework, the vision of the reformist leaders of the period and the contributions of international expert reports were evaluated not only as a musical transformation but also as part of the process of national identity construction. As a result, the Ankara State Conservatory became one of the most important milestones in the field of education and culture in Turkey's multidimensional transformation in the modernization process.