Trakya Bölgesi'nde ekim sıklığının yulafta (Avena sativa L.) tane verimi ve verim öğeleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of sowing density on grain yield and yield components of oats (Avena sativa L.) in the Thrace Region
- Tez No: 932145
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen 3 ticari ve 1 aday olmak üzere 4 yulaf genotipinin farklı ekim sıklıklarında Edirne ekolojik koşullarında tane verimi ve bazı verim komponentleri üzerindeki değişimlerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Tarla denemesi, çeşitler (Kahraman, Kırklar, Küçükyayla, YVBD-5) ana parseli ve 6 farklı ekim sıklığı (200, 300, 400, 500, 600 ve 700 tohum m-2) alt parselleri oluşturacak şekilde tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak 2019-2020 yetiştirme döneminde kurulmuştur. Varyans analizi sonucunda genotiplerde hasat indeksi dışında bitki sıklığında salkım uzunluğu dışında ve çeşit x sıklık interaksiyonunda ise bitki boyu ve salkım uzunluğu dışında incelenen diğer özelliklerin ortalamaları arasında önemli farklılıklar olduğu görülmüştür. Araştırmada kullanılan yulaf genotipleri için düzenli olmamak kaydıyla tohumluk miktarının yükseltilmesi bitki boyunun ve tane veriminde bir noktaya kadar artışlara, buna karşılık bir noktadan sonra bitki boyunun ve tane veriminin artmadığı, salkımda başakçık sayısının, salkımda tane sayısının, salkımda tane ağırlığında azalmaya neden olduğu anlaşılmıştır. Verim ve incelenen verim komponentleri üzerine olan bu etkilerin her bir çeşit için farklılık gösterdiği ve yüksek tane verimi için 400-600 tohum m-2 en uygun ekim sıklıkları olabileceği sonucunda varılmıştır. Araştırma sonucunda yulaf çeşitleri için ekim sıklığının belirlenmesinde genotiplerin kardeşlenme potansiyelinin göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biri olduğu, Trakya bölgesi başta olmak üzere diğer yulaf üretim alanlarında incelenen genotiplerin üretiminin planlanması durumunda Kırklar ve Aday çeşidi için 600 tohum m-2, Kahraman çeşidi için 500 tohum m-2 ve Küçükyayla çeşidi için de 400 tohum m-2 ekim sıklıklarının dikkate alınmasının faydalı olabileceği kanısına varılmıştır
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the changes in grain yield and some yield components of 4 oat genotypes, 3 commercial and 1 candidate, developed by the Thrace Agricultural Research Institute, at different planting densities in Edirne ecological conditions. The field experiment was established in the 2019-2020 growing season according to the split plot experimental design in randomized blocks with 3 replications, with varieties (Kahraman, Kırklar, Küçükyayla, YVBD-5) forming the main plot and 6 different sowing densities (200, 300, 400, 500, 600 and 700 seed m-2) sub-plots. As a result of variance analysis, it was observed that there were significant differences between the means of other traits examined except harvest index of genotypes, plant density, panicle length and variety x density interaction except plant height and panicle length. For the oat genotypes used in the research, it has been understood that increasing the seed amount, but not regularly, increases plant height and grain yield up to a point, but after a certain point, plant height and grain yield do not increase, and the number of spikelets in the cluster, the number of grains in the cluster, and the grain weight in the cluster decrease. It was concluded that these effects on yield and the examined yield components differed for each variety and 400-600 seed m-2 may be the most suitable sowing density for high grain yield. As a result of the research, it was concluded that the tillering potential of genotypes is one of the most important factors to be considered in determining the planting density for oat varieties, and that it would be useful to consider planting densities of 600 seeds m-2 for Kırklar and Candidate varieties, 500 seeds m-2 for Kahraman variety and 400 seeds m-2 for Küçükyayla variety when planning the production of genotypes examined in other oat production areas, especially in the Thrace region