Habıtat II Konferansı için şehir ve konut üzerine düşünceler raporunun sosyal politika ve dezavantajlı gruplar açısından incelemesi
Review of the report on thoughts on city and housing for the Habitat II Conference in terms of social policy and disadvantaged groups
  1. Tez No: 932151
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Turgut CANSEVER'in HAKİŞ Konfederasyonu'nun talebi üzerine hazırladığı“Habitat-II Konferansı İçin Şehir ve Konut Üzerine Düşünceler”başlıklı teferruatlı raporunun bütün bölümlerine yayılmış bir şekilde sosyal politika konularıyla ve dezavantajlı gruplar olarak kadın, çocuk, yaşlı ve engellilerle doğrudan veya yakın irtibatlı tespit, tenkit ve teklifler; Sosyal Politika Bilimi ve Sosyal Politika kavramlarıyla uyumluluk ve geçerlilik yönünden bölümler halinde incelenmiştir. Çalışmada, dezavantajlı gruplar başta olmak üzere, yaş, cinsiyet ve statülerine bakılmaksızın öncelikle Türk milletini akabinde bütün insanları kapsamına alarak; konut, köy, kasaba, mahalle ve şehirler gibi tüm yaşama ortamlarındaki güncel yaşama zorluklarının sebepleri ve çözümleri hususunda; Turgut Cansever'in teklif ve düşüncelerinin geçerli, mümkün ve elzem olduğunu göstermek amaçlanmıştır. Sosyal Politikanın disiplinler arası işbirliğini gerektiren bir bilim dalı oluşu, Sosyal Politika araçlarını şehirleşme meseleleri ile birlikte ele almayı önemli hale getirmiştir. Şehirleşmenin çok boyutlu meselelerinin Dezavantajlı grupları ve çeşitli toplum öbeklerini ilgilendiriyor olması sebebiyle, bu çalışmada multidisipliner bir yöntem tercih edilmiştir. Hak-İş raporunun incelenmesi sonucunda görülmüştür ki; Turgut Cansever'in sözkonusu raporda tenkide konu ettiği sorunlar daha da büyümüş ve bugün için toplumumuzda birçok sosyal, iktisadi, psikolojik ve politik tehlikeler doğurmuştur. Rapordaki tenkit ve tespitlerden sonra yapılan teklifler, bugün için de geçerli öneriler bütünü olarak, çok büyük bir ileri görüşlülüğü yansıtmaktadır. Çalışma sonucunda, Cansever'in şehircilik konusundaki tekliflerinin hayatın her alanını ilgilendiren bütünlüklü çözümler olduğu ve bilimsel olarak daha çok tartışılmayı hakettiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The findings, criticisms and proposals that are directly or closely related to social policy issues and disadvantaged groups such as women, children, elderly and disabled, which are spread throughout all sections of Turgut CANSEVER's detailed report titled“Thoughts on City and Housing for the Habitat-II Conference”prepared upon the request of the HAKİŞ Confederation, have been examined in sections in terms of their compatibility and validity with the concepts of Social Policy Science and Social Policy. In the study, it is aimed to show that Turgut Cansever's proposals and thoughts are valid, possible and essential regarding the reasons and solutions of current living difficulties in all living environments such as housing, villages, towns, neighborhoods and cities, by primarily including disadvantaged groups, and then including the Turkish nation and then all people, regardless of their age, gender and status. The fact that Social Policy is a branch of science that requires interdisciplinary cooperation has made it important to address Social Policy tools together with urbanization issues. Since the multidimensional issues of urbanization concern disadvantaged groups and various groups of society, a multidisciplinary method was preferred in this study. As a result of the examination of the Hak-İş report, it was seen that the prob- lems that Turgut Cansever criticized in the report in question have grown even bigger and have caused many social, economic, psychological and political dangers in our society today. The proposals made after the criticisms and findings in the report, as a set of proposals that are also valid for today, reflect a great foresight. As a result of the study, it was understood that Cansever's proposals on urbanization are holistic solutions that concern every area of life and deserve to be discussed more scientifically.