Anonim ortaklıkta borçlanma yasağı
Prohibition of borrowing from a joint stock company
- Tez No: 932177
- Danışmanlar: DR. FATİH AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile birlikte getirilen önemli yeniliklerinden birisi de şirkete borçlanma yasağıdır. Yasağa ilişkin düzenlemelerle, Türk şirketler hukukunda, uygulamada süregelen ortakların, şirket malvarlığını, şahsi kasası gibi üzerinde tasarruflarda bulunarak şirket malvarlığını azaltan ve şirket alacaklıları ile azınlıkta kalan pay sahiplerini ekonomik açıdan tehlikeye sokan işlemlerin önlenmesi hedeflenmiştir. Ancak TTK henüz yürürlüğe girmeden, gelen yoğun tepki ve eleştiriler sonucunda, 6335 sayılı Kanunla önemli ölçüde değişikliğe uğramıştır. Yapılan değişiklerle birlikte borçlanma yasağının kapsamı daraltılarak şartları yumuşatılmıştır. Çalışmamız kapsamında, borçlanma yasağına ilişkin mukayeseli hukukta yer alan temel düzenlemelere değinilmiş, yasak, pay sahipleri ile yönetim kurulu ve yakınları açısından ayrı ayrı ele alınmıştır. Daha iyi anlaşılabilmesi açısından, yasağın kanunlaşma sürecine değinilmiş, yasağın amacı, kapsamı ve şartları, yapılan değişiklik öncesi hükümleriyle kıyaslanarak incelenmiştir. Ardından yasağın ihlali hâlinde hukuki ve cezai müeyyideleri açıklanmıştır. Yasağın şartları açıklanırken yalnızca hükümde belirtilen koşulların tartışılması ile yetinilmemiş, aynı zamanda yasak, anonim ortaklıklar hukukuna hâkim olan temel ilkeler kapsamında değerlendirilmiştir. Ayrıca, yasağa ilişkin, bankacılık hukukunda ve şirketler topluluğunda yer alan özel düzenlemelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the important innovations introduced with the Turkish Commercial Code No. 6102 is the prohibition of borrowing from the company. The regulations regarding the prohibition aim to prevent transactions that reduce the company's assets by disposing of the partners' personal safes and other assets, which are ongoing in Turkish corporate law, and that economically endanger the company's creditors and minority shareholders. However, before the TCC entered into force, it was significantly amended by Law No. 6335 as a result of intense reactions and criticisms. With the amendment, the scope of the borrowing prohibition was narrowed and its conditions were softened. Within the scope of our study, the basic regulations in comparative law regarding the borrowing prohibition were addressed and discussed separately in terms of shareholders, the board of directors and their relatives. In order to be better understood, the purpose, scope and conditions of the prohibition were examined by comparing them with the provisions before the amendment. Then, the legal and penal sanctions in case of violation of the prohibition were explained. While explaining the conditions of the ban, not only the conditions specified in the provision were discussed, but also the ban was evaluated within the scope of the basic principles governing the law of joint-stock companies. In addition, special regulations regarding the ban in banking law and group of companies were included.