Türkiye'nin tarımsal ürün ihracatı ve Manisa ili sultani üzüm asma yaprağı ihracatı üzerine bir araştırma
A study on Turkey's agricultural product export and Manisa province sultani grape vine leaf export
  1. Tez No: 932183
  2. Yazar: AZİME KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN MURAT KOÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Türkiye, iklim koşulları ve toprak özellikleri bakımından tarıma son derece elverişli bir coğrafyada yer almakta olup, bu durum üzüm üretimi başta olmak üzere birçok tarımsal faaliyete önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu çalışma, Türkiye'nin genel tarım yapısını ve tarım sektörünün ülke ekonomisindeki yerini incelemekte; Gayri Safi Milli Hâsıla (GSMH) içindeki payı ile ihracattaki rolünü tartışmaktadır. Özellikle organik tarım uygulamaları ve devletin bu alana sağladığı teşvikler ele alınarak, bağcılık sektörü ve asma yaprağı üretimine ilişkin güncel veriler sunulmuştur. Manisa İli, sahip olduğu uygun iklim koşulları, stratejik konumu ve gelişmiş tarımsal altyapısı ile Türkiye'nin üzüm ve asma yaprağı üretiminde öncü konumdadır. İlde yürütülen tarımsal faaliyetler; tarım alanlarının dağılımı, toprak sınıfları, sulama sistemleri ve tarımsal mekanizasyon gibi parametreler çerçevesinde detaylı şekilde analiz edilmiştir. Manisa özelinde asma yaprağı üretim potansiyeli ile birlikte karşılaşılan başlıca sorunlar arasında bilinçsiz üretim, hastalık ve zararlılarla mücadele, kalite kontrol eksiklikleri ve iş gücü yetersizlikleri yer almaktadır. Çalışma kapsamında, asma yaprağı ihracatı gerçekleştiren yerel işletmelerle yapılan görüşmeler aracılığıyla üreticilerin ihracat potansiyelleri ve karşılaştıkları zorluklar tespit edilmiştir. Bulgular, Manisa'nın sahip olduğu üretim kapasitesinin daha verimli ve sürdürülebilir tarım teknikleriyle geliştirilebileceğini ve ihracatın artırılabilmesi için kalite kontrol, ürün çeşitliliği ve pazarlama stratejilerinin güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey is situated in a highly favorable geographical region in terms of climate conditions and soil characteristics, which provides significant advantages for agricultural activities, particularly grape cultivation. This study examines the general state of agriculture in Turkey and its role within the national economy, discussing its contribution to the Gross Domestic Product (GDP) and export sector. Emphasis is placed on organic farming practices and government incentives supporting organic agriculture, alongside current data on viticulture and vine leaf production. The province of Manisa, with its suitable climate, strategic location, and advanced agricultural infrastructure, plays a leading role in Turkey's grape and vine leaf production. Agricultural activities in Manisa are analyzed in detail, considering factors such as land use distribution, soil classifications, irrigation systems, and agricultural mechanization. The study highlights the region's potential in vine leaf production as well as key challenges including unplanned cultivation, pest and disease control, quality assurance deficiencies, and labor-related issues. Through interviews conducted with local businesses engaged in vine leaf export, the production and export potentials of producers and the challenges they face have been identified. The findings suggest that Manisa's substantial production capacity can be further enhanced through more efficient and sustainable agricultural practices. Additionally, strengthening quality control mechanisms, product diversification, and marketing strategies is essential for improving the province's competitiveness in the global market.