Obez adölesanlarda cep telefonu uygulaması aracılığı ile verilen beslenme eğitiminin vücut ağırlığı, beslenme alışkanlıkları ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effect of nutrition education via mobile phone application on body weight, eating habits and biochemical parameters in obese adolescents
  1. Tez No: 932185
  2. Yazar: FİRDEVS FULYA YÜZBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kronik Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diyabet Destek Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde adölesanlar tarafından teknoloji yaygın olarak kullanılmaktadır. Telefon uygulamasının temel amacı adölesanların verilen beslenme programına uyumunun arttırılmasını sağlamaktır. Bu çalışma geleneksel beslenme programı ile geleneksel beslenme programına ek olarak mobil telefon uygulaması aracılığıyla (anımsatıcı mesajlar) verilen beslenme eğitiminin karşılaştırılması ve vücut ağırlığı, beslenme alışkanlıkları, biyokimyasal parametreler üzerine etkinliğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Mobil telefon uygulaması aracılığı ile (anımsatıcı mesajlar) alan ve almayan adölesanlarda antropometrik ölçümler, Beslenme ve Egzersiz Davranış Ölçeği (BEDÖ) sonuçları arasında her iki grupta kendi içlerinde bir farkın olup olmadığı belirlenmiştir. Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı Polikliniği'nde diyetisyene yönlendirilen ve BKİ'si ≥95 persentil 12-18 yaş adölesanlar olgu ve kontrol grubu olarak randomize edilmiştir. İlk görüşmede tüm adölesanlar veri toplama formu doldurmuş ve araştırmacı tarafından antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca tıbbi beslenme tedavisi programları poliklinik diyetisyeni tarafından kişiye özel hazırlanmıştır. Olgu grubuna 3 ay boyunca literatür kullanılarak belirlediğimiz 28 adet anımsatıcı mesaj cep telefonu uygulaması (whatsapp) aracılığı ile adölesanlara kişisel olarak gönderilmiştir. Her iki gruba kontrol randevusu 3 ay sonunda verilmiştir. Kontrole gelen adölesanların veri toplama formları yinelenmiş, antropometrik ve biyokimyasal parametreleri kaydedilmiştir. Olgu grubundan 20, kontrol grubundan ise 19 kişi son teste kadar çalışmayı tamamlamıştır. Tüm istatistik analizleri IBM SPSS versiyon 22 programı ile gerçekleştirilmiştir. Olgu grubunun BKİ Z Skor, bel çevresi, vücut yağ oranı ve kas kütlesi ortalaması sırasıyla, 2,68 ± 0,54, 101,80 ± 10,21, %37,56 ± 6,20, 55,93 ± 10,45 iken son testte sırasıyla, 2,49 ± 0,65, 98,38 ± 10,88 , %36,46 ± 7,66, 55,57 ± 10,12 olarak belirlenmiştir (sırasıyla p0,05). Kontrol grubunun BKİ Z Skor, bel çevresi, vücut yağ oranı ve kas kütlesi ortalaması sırasıyla, 2,83 ± 0,54, 104,37 ± 13,35, 104,37 ± 13,35, %40,17 ± 6,31, 51,83 ± 11,57 iken son testte, 2,97 ± 0,49, 105,89 ± 12,78, %40,22 ± 6,29, 53,06 ± 11,72 olarak bulunmuştur (sırasıyla p>0,05, p>0,05, p>0,05, p0,05). İki grup arasında ön testte BEDÖ toplam puanları açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Son test ise anlamlı farklılık bulunmuştur ( p0,05). Araştırma sonucunda adölesanlarda cep telefonu uygulaması aracılığı ile gönderilen anımsatıcı mesajların antropometrik ölçümler, BEDÖ skorları ve biyokimyasal parametreler üzerine olumlu etkileri olacağı düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler; Adölesan; Obezite; Mobil Teknoloji; Beslenme Eğitimi; Beslenme Alışkanlıkları
Özet (Çeviri)
Today, technology is widely used by adolescents. The main aim of the mobile phone application is to increase adolescents' compliance with the dietary programme. The aim of this study was to compare the traditional dietary programme with dietary education using a mobile phone application (reminder messages) in addition to the traditional dietary programme and to determine the effectiveness on body weight, eating habits and biochemical parameters. Anthropometric measurements, Nutrition and Exercise Behaviour Scale (BEDS) scores of adolescents who received nutrition education through the mobile phone application (reminder messages) and those who did not were used to determine whether there was a difference between the two groups. Adolescents aged 12-18 years with a BMI ≥95 percentile who were referred to a dietitian at the pediatric endocrinology and diabetes outpatient clinic of Ege University Hospital were randomised as case and control groups. At the first interview, all adolescents completed a data collection form and anthropometric measurements were taken by the researcher. In addition, medical nutrition therapy programmes were prepared individually by the outpatient dietitian. In the case group, 28 reminder messages, identified from the literature, were sent to the adolescents personally via a mobile phone application (Whatsapp) for 3 months. At the end of 3 months, both groups had a follow-up visit. The data collection forms were repeated and anthropometric and biochemical parameters were recorded. Twenty from the case group and 19 from the control group completed the study to the final examination. All statistical analyses were performed using IBM SPSS version 22 software. The mean BMI Z score, waist circumference, body fat percentage and muscle mass of the case group were 2.68 ± 0.54, 101.80 ± 10.21, 37.56 ± 6.20%, 55.93 ± 10.45, respectively, and 2.49 ± 0.65, 98.38 ± 10.88, 36.46 ± 7.66%, 55.57 ± 10.12, respectively, in the post-test (p0.05, respectively). The mean BMI Z-Score, waist circumference, body fat percentage and muscle mass of the control group were 2.83 ± 0.54, 104.37 ± 13.35, 104.37 ± 13.35, 40.17 ± 6. 17%, 31, 51.83 ± 11.57, 2.97 ± 0.49, 105.89 ± 12.78, 40.22 ± 6.29, 53.06 ± 11.72% in the post-test (p>0.05, p>0.05, p>0.05, p>0.05, p0.05). No significant difference was found between the two groups in terms of BEDS total scores at pre-test (p>0.05). A significant difference was found at the post-test (p0.05). As a result of the study, it is assumed that reminder messages sent via mobile phone application will have positive effects on anthropometric measurements, BEDS scores and biochemical parameters in adolescents. Keywords; Adolescent; Obesite; Mobile Tecnology; Nutrition Education; Nutrition Habits