Obez adolesanlarda aerobik egzersizin etkisi
The effectiveness of aerobic exercise on obesity in adolescent
  1. Tez No: 164631
  2. Yazar: HAYRİ BARAN YOSMAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yosmaoğlu H. B., Obez Adolesanlarda Egzersizin Etkisi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Spor Fizyoterapistliği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2004. Bu çalışmanın amacı egzersizin adolesanlarda obeziteye etkisini saptamaktır. Bu amaçla 20 obez adolesana aerobik egzersiz programı ve düşük kalori diyeti verilirken (Grup I), 20 obez adolesana ev egzersiz programı ve düşük kalori diyeti verilmiştir (Grup II). Grup I' de yer alan obez adolesanlara ısınma ve soğuma süreleri ile birlikte toplam 45 dakikalık aerobik egzersiz programı, 12 hafta boyunca haftada 3 kez spor fizyoterapisti tarafından uygulanmıştır. 12 haftalık egzersizin öncesinde ve sonrasında vücut yağ yüzdesi ve vücut kompozisyonunu belirlemek için deri kıvrım kalınlığı, vücut-kitle indeksi, bel-kalça oranı ölçümleri; maksimum oksijen tüketimini belirlemek için 1,5 km koş-yürü testi kullanılmıştır. Vücut yağ yüzdesi, vücut kitle indeksi, bel-kalça oranı ve maksimum oksijen tüketiminin tedavi öncesi ve sonrası değerleri iki grupta karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Yosmaoğlu H. B., The Effectiveness of exercise on obesity in adolescents, Hacettepe University Health Science Institute, Master Thesis in Sports Physiotheraphy, Ankara, 2004. The purpose of this study was to determine the effectiveness of exercise programme on Body Mass Index (BMI) and fat mass in obese adolescents. For this purpose; 20 adolescents randomly took a planned exercise programme by a suppervised physical therapist and low calory diet (Group I), 20 adolescents took a low calory diet with home exercise programme (Group II). Exercise program was applied to Group I, 3 days/week for 12 weeks period by same physical therapists including 45 minute supervised aerobic exercises with warm up and cool down periods. Body mass and body composition were determined with BMI, waist-to-hip ratio and skinfold measurements; maximum oxygen consumption was determined with 1 mile walk/run test before and after 12 weeks exercises programme. Body mass, body fat, BMI, waist-to-hip ratio and maximum oxygen consumption results were compared between two groups, before and after. When comparing with the pre and post treatment data in each group; it was observed that there was a statistically significant decrease in body fat percentage, BMI and waist- hip ratio and increase in maximal oxygen consumption of Group I (p0.05).