18-20. yüzyıl Rusya porselenleri
18th-20th century Russia porcelains
- Tez No: 932258
- Danışmanlar: DOÇ. PINAR ÇALIŞKAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Dünyanın önemli bir üretim ürünü ve aynı zamanda tarihin sınıflandırılmasına katkısı olan porselen eşyaların Rusya'da ortaya çıkışı konu alınmıştır. 18. yüzyıldan 20. yüzyılın ortalarına kadar, porselen üretiminin tarihsel anlamda incelenmesini, Çarlık yönetimi, Romanov ailesi döneminde üretilmeye başlamasıyla birlikte tarih sayfasındaki konumunun incelenmesi önem taşımıştır. Üzerinde durulması gereken, porselen eşyaların hükümdarların istekleri üzerine, porselen yemek servis takımları, lüks eşyalar, büyük vazolar, paskalya yumurtaları, figüratif heykel çalışmalarının tarihsel kaynaklardan incelenmesi sağlanmıştır. Bu araştırmada, porselen üretiminde kullanılan hammaddelerin tedariklerinin sağlandığı, üretim merkezlerinin nasıl çalıştığı aynı zamanda tarzlarının oluşmasında etken olan ustalar ve sanatçılar ile Rusya İmparatorluk hükümdarlarının politik yaklaşımları, Ortodoks, ulusalcılık ve Rus kültürünün geçmişi incelenmiştir. Çarlık Döneminin sona ermesiyle farklı sanat anlayışlarının gelişmesine imkân tanınmaya başlamıştır. Sovyet döneminin önemli sanat eserlerinin incelenmesi, sanat tarihine olan katkısının değerlendirilmesi, araştırmanın amacını özetlemektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence of porcelain ware in Russia, which is an important production product of the world and also contributes to the classification of history, is the subject. It is important to examine the historical aspect of porcelain production from the 18th century to the middle of the 20th century and its place on the history page, with the beginning of production during the Tsarist administration and the Romanov family period. What should be emphasized is the examination of porcelain ware upon the requests of the rulers, porcelain dinner service sets, luxury items, large vases, Easter eggs, and figurative sculpture works from historical sources. In this research, the supply of raw materials used in porcelain production, how the production centers worked, as well as the masters and artists who were effective in the formation of their styles, the political approaches of the Russian Imperial rulers, Orthodoxy, nationalism and the history of Russian culture were examined. With the end of the Tsarist Period, the development of different artistic understandings began to be allowed. The examination of important works of art of the Soviet period and the evaluation of their contribution to the history of art summarize the purpose of the research.