Turizm deneyimlerinin boş zaman tatminine etkisinde duygusal zekânın rolü
The role of emotional intelligence in the effect of tourism experiences on leisure satisfaction
  1. Tez No: 932291
  2. Yazar: SEVCAN BİLGİMÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ALTUNÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bireyler boş zamanlarını değerlendirmek üzere çeşitli rekreasyon faaliyetlerine katılmakta ve bu faaliyetlerden iyi deneyimler elde etmek aynı zamanda boş zamanları için bir tatmin duygusu yaşamak istemektedirler. Bu faaliyetlerden biri ise turizmdir. Turizm faaliyetlerinin katılımcıları bu faaliyetten çeşitli turizm deneyimler elde etmektedir. Diğer yandan, tüm bireyler birbirlerinden farklı bir duygusal zekâya sahiptirler. Duygusal zekâ, bireylerin çevreleriyle etkileşim biçimlerini ve yaşadıkları deneyimlere verdikleri tepkileri önemli ölçüde şekillendirmektedir. Turizm faaliyetine katılan, her bireyin elde ettikleri turizm deneyimleri ve boş zaman tatminleri ve duygusal zekâları farklılık göstermektedir. Çalışmanın amacı, yurt dışı turlara katılmış bireylerin, bu turizm faaliyetinden elde ettikleri deneyim düzeylerini ortaya çıkarmak ve bu deneyimlerin boş zaman tatmini üzerindeki etkisini ortaya koyarken aynı zamanda bu etkinin bireylerin duygusal zekâlarına göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Bu durumun tespiti için üç ayrı ölçek kullanılmış ve 530 kişi üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Çalışma sonucunda, turizm deneyimleri, boş zaman tatmini ve duygusal zekâ arasında olumlu yönde ilişki olduğu tespit edilmiş ve turizm deneyimlerinin boş zaman tatminine etkisinde duygusal zekânın düzenleyici rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals participate in various recreational activities to spend their leisure time and they want to have good experiences from these activities and at the same time they want to have a sense of satisfaction for their leisure time. One of these activities is tourism. Participants of tourism activities obtain various tourism experiences from this activity. On the other hand, all individuals have a different emotional intelligence. Emotional intelligence significantly shapes the way individuals interact with their environment and the way they react to their experiences. The tourism experiences, leisure satisfaction and emotional intelligence of each individual participating in tourism activities differ. The aim of this study is to reveal the level of experience that individuals who have participated in international tours have gained from this tourism activity and to determine whether this effect differs according to the emotional intelligence of individuals while revealing the effect of these experiences on leisure satisfaction. Three different scales were used to determine this situation and a survey was conducted on 530 people. The study found a positive relationship between tourism experiences, leisure satisfaction, and emotional intelligence, and it was determined that emotional intelligence plays a moderating role in the effect of tourism experiences on leisure satisfaction.