Enteral tüple beslenen evde sağlık hastalarının ve bakım verenlerin karşılaştığı zorluklar: Tek merkez örneği
Challenges faced by enteral tube-fed home health patients and caregivers: A single center case
  1. Tez No: 932306
  2. Yazar: JÜLİDE KARADEMİR
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amaç; enteral tüp yoluyla beslenen evde sağlık hastalarının sağlık durumunun ve beslenme şeklinden kaynaklı gelişen komplikasyonların, aynı zamanda hastaların ve primer bakım verenlerin beslenme şeklinden kaynaklı yaşadıkları sorunların değerlendirilmesidir. Gereç Ve Yöntem: Araştırma kesitsel, analitik, anket tabanlı tanımlayıcı bir çalışmadır. Bu araştırma İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Polikliniği'ne kayıtlı bulunan 3500 hasta arasından enteral beslenme tüpüne sahip olan 80 gönüllü hasta ve bu hastaların yakınları ile yürütüldü. Hastaların sosyodemografik özellikleri ve kronik hastalıkları ile ilgili sorular içeren anket uygulanmıştır. Bakım verenlere de sosyodemografik özellikleri içeren anket ve Zarit Bakım Verme Yükü ölçeği (ZBYÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya dahil olan enteral tüp yoluyla beslenen evde sağlık hastalarına bakım verenlerin bakım verme yükü ortalaması 42.21 olarak tespit edilmiştir. Bir işte çalışmayan, tam zamanlı bakım verenlerin ve ileri yaşta olanların bakım verme yükünün daha yüksek olduğu görülmektedir. Eşine bakanların bakım verme yükünün daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yatağa yarı ve tam bağımlı olan hastalara bakım verenlerin bakım yükünün daha yüksek olduğu görülmektedir. Enteral tüp yoluyla beslenen evde sağlık hastalarının kendilerini iyi hissetme düzeyleri arttıkça bakım verenlerin bakım yükleri de azalmaktadır. Ayrıca enteral tüp yoluyla beslenen evde sağlık hastalarının PEG kullanma süresi (ay) ve PEG tüp kullanırken tüpe bağlı rahatsızlıklardan dolayı son bir yılda ESH'ye (Evde Sağlık Hizmetleri) başvuru sayısı düzeyleri arttıkça da bakım verenlerin bakım yükü artmaktadır. Sonuç: Enteral tüple beslenen hastaların bakım verenlerinin bakım verme yükünün fazla olduğu, hastaların genel iyilik hali ile de bu yükün ilişkili olduğu saptanmıştır. Hastaların daha az komplikasyon yaşaması ve kendini daha iyi hissetmesinin sağlanması, bakım veren yükünü de azaltarak iki taraf için de olumlu sonuçlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the health status of home health patients fed through enteral tube feeding and the complications arising from the diet, as well as to evaluate the problems experienced by patients and primary caregivers due to the diet. Matherial and Method: The study was a cross-sectional, analytical, questionnaire-based descriptive study. This study was conducted with 80 volunteer patients with enteral feeding tubes among 3500 patients enrolled in Izmir Health Sciences University (SBU) Bozyaka Training and Research Hospital Home Health Polyclinic and their relatives. A questionnaire including sociodemographic characteristics of the patient, chronic diseases, how he/she currently feels and general pain level, which feeding tube he/she is fed with and what complications he/she has encountered was applied to the participants, and a questionnaire including sociodemographic characteristics and Zarit Caregiver Burden Scale (ZCBS) was applied to the caregiver. Findings: The mean caregiving burden of the caregivers of home health patients who were fed through enteral tube was found to be 42.21. It is seen that those who are not employed, full-time caregivers and those with advanced age have a higher burden of caregiving. It was determined that the burden of caregiving was higher in those who cared for their spouses. It is seen that caregivers who care for patients who are partially and fully bedridden have a higher burden of care. As the level of well being of home health patients fed via enteral tube increases, the care burden of caregivers decreases. In addition, as the duration of PEG use (months) of home health patients fed through enteral tube and the number of applications to ESH (Home Health Services) in the last year due to tube-related disorders while using PEG tube increase, the care burden of caregivers increases. Result: It was found that caregivers of patients fed with enteral tube feeding had a high burden of caregiving and that this burden was associated with the general well-being of the patients. Ensuring that patients experience fewer complications and feel better will result in a positive outcome for both parties by reducing caregiver burden.