Nikolay Aleksandroviç Baskakov'un Rus dilbilimine katkısı
Nikolai Alexandrovich Baskakov's contribution to Russian linguistics
  1. Tez No: 932310
  2. Yazar: ANASTASIYA BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BAĞLAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı tarihin önemli Türkologlarından biri olan Nikolay Aleksandroviç Baskakov'un Sözlük Çalışmaları, İgor Destanı ve Rus Yazarların Türk Kökenli Soyadları eserleri bağlamında Rus Dilbilime katkılarını ortaya koymaktır. Bu kapsamda öncelikle Nikolay Aleksandroviç Baskakov'un hayatı, bilimsel yöntemi ve Türkoloji disiplinine yönelik bakış açısı belirlenmiştir. Daha sonra ise yukarıda ifade edilen eserler ayrıntılı olarak incelenerek Nikolay Aleksandroviç Baskakov'un Rus Dilbilimine katkısı ortaya koyulmuştur. Bu tez çalışması Nikolay Aleksandroviç Baskakov'un gerek Rus Dili gerekse Türk Dilbilimi açısından öne çıkan bir Türkolog olması göz önüne alındığında daha sonra gerçekleşecek araştırmalara kaynak oluşturması bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to reveal the contributions of Nikolai Alexandrovich Baskakov, one of the important Turkologists of history, to Russian Linguistics in the context of his works titled Dictionary Studies, The Tale of Igor and Surnames of Turkish Origin of Russian Authors. In this context, first of all, Nikolai Alexandrovich Baskakov's life, scientific method and perspective on the discipline of Turkology were determined. Then, the works mentioned above were examined in detail and Nikolai Alexandrovich Baskakov's contribution to Russian Linguistics was revealed. Considering that Nikolai Alexandrovich Baskakov was a prominent Turkologist in terms of both Russian Language and Turkish Linguistics, this thesis is important in terms of creating a source for future research.