Türkiye'de kırsal alan yönetimi ve sosyoekonomik gelişimi: Sivas ili üzerine bir alan araştırması
Rural area management and socio-economic development in Türkiye: A field study on Sivas province
- Tez No: 932315
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KAVRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tez, Türkiye'de kırsal alan yönetiminin yapısını ve bu yönetimin kırsal alanların sosyoekonomik gelişimi üzerindeki etkilerini, Sivas ili köylerinde gerçekleştirilen saha çalışmasıyla ele almaktadır. Çalışmada öncelikle kırsal alan tanımları incelenmiş; idari yapı, nüfus ve işlevlerine göre sınıflandırılarak analiz edilmiştir. Bu alanların Türk idari sistemindeki konumu ve yapılanma biçimi detaylı bir şekilde ortaya konmuştur. Bu bağlamda, Türkiye'de kırsal alanların köyler, beldeler ve kırsal mahallelerden oluştuğu vurgulanmış, çalışmanın ana odak noktasının ise köy yönetimi olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, kırsal alanlara hizmet sunan kurumlar, merkezi idare ve yerel yönetimler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Kırsal kalkınma konusu tarihsel bir perspektifle ele alınmış, Türkiye'nin kırsal kalkınma politikaları ile bu kapsamda geliştirilen proje ve modeller ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Tezin saha araştırması bölümünde, Sivas ilindeki köylerin sosyoekonomik durumunu değerlendirmek amacıyla köy muhtarlarıyla anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda nüfus yapısı, altyapı ve temizlik imkanları, su, iletişim, elektrik ve kanalizasyon hizmetleri incelenmiştir. Ayrıca, köylerde dijital hizmetlere erişim, eğitim ve sağlık olanakları, sosyal ve sportif imkanlar değerlendirilmiş; toplumsal yapı, yardımlaşma ve dayanışma kültürü analiz edilmiştir. Din hizmetleri, ekonomik faaliyetler ve kalkınma beklentileri araştırılmış; köylerde yaşanan afetler ve diğer sorunların etkileri ortaya konmuştur. Köylerin en önemli sorunları ve göç nedenleri incelenerek kırsal kalkınma üzerindeki belirleyici etkileri irdelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, kırsal alanlarda yaşam kalitesini artırmak, kent-kır ayrımını azaltmak ve kalkınma politikalarına yön verecek stratejik çözüm önerileri geliştirmek amacıyla analiz edilmiştir. Bu çalışma, Türkiye'deki kırsal kalkınma literatürüne katkıda bulunmayı ve Sivas ili örneğinden hareketle kırsal alanların gelişimi için yol gösterici bir rehber sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the structure of rural area administration in Türkiye and its impact on the socio-economic development of rural areas through a field study conducted in the villages of Sivas province. The study first analyzes definitions of rural areas by classifying them based on administrative structure, population, and functions. The position and organization of these areas within the Turkish administrative system are comprehensively presented. In this context, it is emphasized that rural areas in Türkiye consist of villages, towns, and rural neighborhoods, with a particular focus on village administration. Additionally, institutions providing services to rural areas are evaluated within the framework of central and local government structures. The concept of rural development is examined from a historical perspective, and Türkiye's rural development policies, along with the projects and models developed within this scope, are analyzed in detail. In the field research section, a survey was conducted with village headmen (muhtars) to assess the socio-economic conditions of villages in Sivas province. Based on the responses collected, various aspects such as demographic structure, infrastructure, sanitation, water supply, communication, electricity, and sewage services were examined. Additionally, access to digital services, educational and healthcare facilities, social and sports opportunities were evaluated, while social structure, solidarity, and cooperation culture were analyzed. Religious services, economic activities, and development expectations were explored, and the effects of natural disasters and other challenges in villages were identified. The primary problems of villages and the reasons for migration were examined to determine their impact on rural development. The data obtained from the research were analyzed to improve the quality of life in rural areas, reduce the rural-urban divide, and develop strategic policy recommendations for rural development. This study aims to contribute to the academic literature on rural development in Türkiye and serve as a guiding resource for the advancement of rural areas, using Sivas province as a case study.