Bilimsel süreç becerilerine dayalı açık alan fen etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarısına etkisi: Saf madde ve karışımlar ünitesi örneği
The effect of outdoor science activities based on scientific process skills on students' academic success: An example of the pure substances and mixtures unit
- Tez No: 932316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YADİGAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi“Saf Madde ve Karışımlar”ünitesi kapsamında Yozgat Çamlık Milli Parkı'nda gerçekleştirilen Bilimsel Süreç Becerilerine (BSB) dayalı fen etkinliklerinin, öğrencilerin akademik başarılarına ve Açık alan öğrenme ortamlarına yönelik görüşlerine etkisi araştırılmıştır. Çalışma grubunu 47 öğrenci oluşmaktadır. Bu öğrencilerden 24'ü (11 erkek, 13 kız) deney grubunu, 23'ü (14 erkek, 9 kız) ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubundaki öğrencilere sınıf dışında Yozgat Çamlık Milli Parkı'nda gerçekleştirilen etkinlikler düzenlenmiştir, kontrol grubuna ise sadece müfredata dayalı sınıf içi fen bilimleri dersi verilmiştir. Nicel veriler,“Akademik Başarı Testi”ile elde edilmiş ve ön test, son test ve izleme testi olarak uygulanmıştır. Ayrıca, nitel veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve deney grubundan 7 öğrenci ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonuçları, milli parkta gerçekleştirilen uygulamaların öğrencilerin okul dışı öğrenme ortamlarına yönelik görüşlerinde ve akademik başarılarında anlamlı bir artış olduğunu göstermektedir. İzleme testi sonuçları, okul dışı öğrenme ortamlarında yapılan etkinliklerin öğrencilerin akademik başarılarında kalıcı bir etki bıraktığını ortaya koymaktadır. Deney grubunun akademik başarıdaki artışı, BSB etkinliklerinin öğrencilerin öğrenme deneyimlerini zenginleştirerek akademik performanslarını olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Bu sonuçlar, geleneksel müfredatın ötesinde, dış ortamlarda gerçekleştirilen etkinliklerin öğrencilerin öğrenme deneyimlerini olumlu yönde etkileyebileceğini vurgulamaktadır. Gelecek çalışmalarda benzer yöntemlerin farklı konularda da uygulanarak sonuçların genelleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of science activities based on Scientific Process Skills (SSI) carried out in Yozgat Çamlık National Park within the scope of the“Pure Substances and Mixtures”unit of the science course of 7th grade secondary school students were investigated, on their academic achievements and their views on Open Space learning environments. The study group consists of 47 students. 24 of these students (11 boys, 13 girls) constitute the experimental group, and 23 (14 boys, 9 girls) constitute the control group. A pretest-posttest control group quasi-experimental design was used in the study. Activities were organized outside the classroom in Yozgat Çamlık National Park for the students in the experimental group, while the control group was given only in-class science lessons based on the curriculum. Quantitative data were obtained with the“Academic Achievement Test”and applied as pre-test, post-test and follow-up test. Additionally, semi-structured interviews were conducted as a qualitative data collection tool and interviews were held with 7 students from the experimental group. The results of the research show that the practices carried out in the national park resulted in a significant increase in students' views on out-of-school learning environments and their academic success. Follow-up test results reveal that activities carried out in out-of-school learning environments have a lasting impact on students' academic success. The increase in academic success of the experimental group shows that BSB activities can positively affect students' academic performance by enriching their learning experiences. These results emphasize that activities carried out in outdoor environments, beyond the traditional curriculum, can positively affect students' learning experiences. It is recommended to generalize the results by applying similar methods to different subjects in future studies.