Kazan-Tatar türkçesinde fiilimsiler (Art zamanlı ve Türkiye türkçesiyle karşılaştırmalı)
Verbals in Kazan-Tatar turkic (Diachronic and comparative with Turkey turkish)
  1. Tez No: 932337
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu lisansüstü tez çalışmasında, Kazan-Tatar edebiyatından toplanan bir bütünceden hareketle Kazan-Tatar Türkçesinde fiilimsiler konusunu incelenmiştir. İncelenen yapıların Türkiye Türkçesindeki karşılıklarını ele alarak iki lehçe arasında fiilimsilerin benzerliklerini ve farklılıklarını ortaya koymaya çalışılmıştır. Çalışmanın“Giriş”bölümünde Kazan-Tatarları ve Kazan-Tatar Türkçesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümünde her ek grubu için Türkiye ve Kazan-Tatar Türkolojsinde araştırmacıların fiilimsi tanımlarına ve isimlendirmelerine yer verildikten sonra bütünceden hareketle Kazan-Tatar Türkçesinde kullanılan isim-fiil, sıfat-fiil ve zarf-fiil ekleri incelenerek Türkiye Türkçesi ile karşılaştırması yapılmış, benzerlikleri ve farklılıkları açıklanmaya çalışılmıştır. Bazı farklılıklar tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular çalışmanın“Sonuç”bölümünde listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this postgraduate thesis, the subject of verbals in Kazan-Tatar Turkish was examined based on a corpus collected from Kazan-Tatar literature. By addressing the equivalents of the examined structures in Turkish, an attempt was made to reveal the similarities and differences of verbals between the two dialects. In the“Introduction”section of the study, general information about Kazan-Tatars and Kazan-Tatar Turkish was provided. In the second section, after including the verbal definitions and naming of researchers in Turkey and Kazan-Tatar Turkology for each suffix group, the verbal-verb, adjective-verb and adverb-verb suffixes used in Kazan-Tatar Turkish were examined based on the corpus, and a comparison was made with Turkish in Turkey, and their similarities and differences were attempted to be explained. Some differences were identified. The findings obtained were listed in the“Conclusion”section of the study.