Magnezyum sülfatın intrauterin iskemi-reperfüzyon hasarında fetal sıçan beyninde ve plasentasında oluşan hasar üzerine doku koruyucu etkisi
The tissue-protective effect of magnesium sulfate against damage in the fetal rat brain and placenta in intrauterine ischemia-reperfusion injury
  1. Tez No: 932350
  2. Yazar: TÜLAY ŞAHANDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEKİN SEZİK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Perinatal hipoksik-iskemik beyin hasarı neonatal mortalite ve morbidite, serebral palsi, mental retardasyon, epilepsi gibi uzun dönem nörolojik defisitlerin en önemli nedenlerinden birisidir. Mevcut tez çalışmasının amacı, prenatal hipoksi-reperfüzyon sıçan modelinde N-metil-D-aspartat antagonisti magnezyum sülfatın iskemik hasar öncesi ve iskemik hasar esnasında kullanımının fetal beyin dokusunda ve plasentada doku koruyucu etkisinin saptanmasıdır. Bu amaçla çalışmaya 19 günlük (term: 21 gün) 24 adet gebe sıçan dahil edildi ve her biri 6 hayvandan oluşan 4 çalışma grubu oluşturuldu: (1) Negatif kontrol, (2) Pozitif kontrol (iskemi-reperfüzyon hasarı), (3) Profilaktik magnezyum sülfat (iskemik hasardan 30 dakika önce) ve (4) İskemik hasar ile eş zamanlı (terapötik) magnezyum sülfat. Uterin iskemi reperfüzyon modeli, laparatomi sonrasında 20 dakika süren utero-overyan arter ligasyonu ve sonrasındaki 30 dakikalık reperfüzyon evresinden oluşmaktaydı. Profilaktik uygulama, iskemik hasardan 30 dakika önce 600 mg/kg intraperitoneal magnezyum sülfat verilmesi şeklindeydi. Reperfüzyon sonrasında fetal beyin ve plasenta dokuları elde edildi. Elde edilen dokularda histopatolojik değişiklikler (hiperemi, hemoraji ve infiltrasyon) skorlandı ve immünhistokimyasal olarak Tümör Nekroz Faktör-alfa ve kaspaz-3 değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Perinatal hypoxic-ischemic brain injury is a major cause of neonatal mortality, morbidity, and long-term neurological deficits, including cerebral palsy, mental retardation, and epilepsy. This study aims to assess the tissue-protective effects of N-methyl-D-aspartate antagonist magnesium sulfate, when administered before and during ischemic injury in a prenatal hypoxia-reperfusion rat model, focusing on the fetal brain and placenta. Twenty-four pregnant rats at 19 days of gestation (term, 21 days) were assigned to four groups (n=6 each): (1) Negative controls, (2) Positive controls (ischemia-reperfusion injury), (3) Prophylactic magnesium sulfate (administered 30 minutes before ischemic injury), and (4) Concurrent magnesium sulfate (administered simultaneously with ischemic injury). The ischemia-reperfusion model involved laparotomy, 20-minute utero-ovarian artery ligation, and 30-minute reperfusion. Prophylactic treatment consisted of intraperitoneal administration of 600 mg/kg magnesium sulfate 30 minutes pre-ischemia. Fetal brain and placental tissues were collected post-reperfusion. Histopathological changes (hyperemia, hemorrhage, infiltration) were scored, and immunohistochemical analyses of tumor necrosis factor-alpha and caspase-3 expression were conducted.