Şehzadebaşı'nda bir kütüphane baniliği: İbrahim Paşa Kütüphanesi ve katalogları
A library patronage in Şehzadebaşı: The Library of İbrahim Pasha and its catalogs
  1. Tez No: 932351
  2. Yazar: ELİF ELÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Tarih, Information and Records Management, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu tez, Nevşehirli İbrahim Paşa'nın Şehzadebaşı'ndaki kütüphanesini ve bu kütüphaneye ait iki farklı kataloğu derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. III. Ahmet'in (1703-1730) damadı ve sadrazamı olan Nevşehirli İbrahim Paşa'nın (1718-1730) kütüphane baniliği, kütüphanenin kuruluşu, ilk koleksiyonu ve tarihsel gelişimi üzerinden ele alınmaktadır. Ayrıca, 1724 ve 1895 yıllarına ait katalogları incelenerek Osmanlı eğitim ve kültür yaşamındaki dönüşümün kütüphane koleksiyonuna nasıl yansıdığı açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
A LIBRARY PATRONAGE IN ŞEHZADEBAŞI: THE LIBRARY OF İBRAHİM PASHA OF NEVŞEHİR AND ITS CATALOGS This thesis aims to conduct an in-depth examination of the library of Nevşehirli İbrahim Pasha and two different catalogs related to this library. The library patronage of Nevşehirli İbrahim Pasha (1718-1730), who was the son-in-law and grand vizier of Ahmed III (1703-1730), is examined in terms of the library's foundation, its first collection, and its historical development. Additionally, by examining its catalogs from the years 1724 and 1895, how the transformation in Ottoman educational and cultural life is reflected in the library collection.