Viyolonsel eğitiminde piyano eşlikli pozisyon geçişi çalışmalarının entonasyona, motivasyona ve öz güvene etkisi
Position transition studies with piano accompaniment in cello education effect on i̇ntonation, motivation and self-confidence
- Tez No: 932349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH LEHİMLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, viyolonsel eğitiminde piyano eşlikli pozisyon çalışmalarının lisans eğitimi alan öğrencilerin entonasyon, motivasyon ve özgüvenlerine etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmada, piyano eşlikli viyolonsel pozisyon çalışmalarında öğrencilerin entonasyon, motivasyon ve özgüvenlerine etkisini tespit edebilmek için tek gruplu öntest-sontest deneysel deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu belirlemek için amaçsal örneklem kullanılmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın çalışma grubunu, Atatürk Üniversitesi KKEF Müzik Öğretmenliği Bölümü ve GSF Müzik Bilimleri Bölümü'nde 2023-2024 eğitimi-öğretim yılında öğrenim gören ve 1, 2, 3, ve 4. pozisyonları çalışılmış 5 viyolonsel öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Çalışkan ve Çoban (2019) tarafından geliştirilen“Bireysel çalgı dersi güdüleme ölçeği”, Akın (2016) tarafından geliştirilen“Özgüven Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Viyolonsel pozisyon geçişlerinde entonasyon ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın deneysel sürecinde çalışma grubu öğrencilerinden öntest verileri alınmış ve çalışma grubuyla 4 haftalık piyano eşlikli pozisyon çalışmaları yapılmıştır. Deney sonrasında son test verileri alınıp analiz edilmiştir. Bulgular:“Motivasyon Ölçeği, Özgüven Ölçeği ve Entonasyon Ölçeği”ölçme aracı ile öntest ve sontest verileri toplanarak çalışma grubunun piyano eşlikli viyolonsel çalışmalarına yönelik genel tutum düzeylerinde pozitif artış olduğu belirlenmiştir. En düşük puanlara bakıldığında çalışma grubunun motivasyon, özgüven ve entonasyon açısından orta düzeyde olduğu söylenebilir. Buna göre çalışma grubunun piyano eşlikli viyolonsel çalışmalarında entonasyon, motivasyon ve özgüven düzeyleri yüksek bulunmuştur. Öğrenci görüşlerini de baz alarak çalışma grubunun genel olarak, piyano eşlikli çalışılan etütlerde önceden yaşadıkları entonasyon, motivasyon ve özgüven problemlerinin düzelmeye başladığını, ayrıca entonasyonun düzelmesinden kaynaklı çalışma verimliliğinin arttığı söylenebilir. Sonuçlar: Araştırma sonucu elde edilmiş olan verilere göre çalışma grubunun viyolonsel eğitiminde piyano eşlikli çalışmanın öntest-sontest sonuçlarında entonaston, motivasyon ve özgüven düzeylerinde pozitif yönde anlamlı bir değişim olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan çıkan sonuçlardan bir diğeri ise enotnasyon, motivasyon ve özgüven problemi yaşayan öğrencilerin piyano eşlilki viyolonsel çalışması sonrasında kendilerini daha motive hissetmeleri, viyolonsel çalışma isteklerinin artmış olması, entonasyon hatalarının azalmış olması ve özgüven açısından daha iyi hissettikleri öğrenci görüşleri ve SPSS verileri sonucunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to examine the effect of position exercises with piano accompaniment in cello education on the intonation, motivation, and self-confidence of undergraduate students. Method: In the study, a single-group pretest-posttest experimental design was used to determine the effect of cello position exercises with piano accompaniment on students' intonation, motivation, and self-confidence. Purposive sampling was used to determine the study group of the research. In this regard, the study group of the research consists of 5 cello students who studied at Atatürk University KKEF Music Teaching Department and GSF Music Sciences Department in the 2023-2024 academic year and whose the 1st, 2nd, 3rd, and 4th positions were studied. As data collection tools in the study, the“Individual instrument lesson motivation scale”developed by Çalışkan and Çoban (2019), the“Self-Confidence Scale”developed by Akın (2016), and the“Intonation scale in cello position transitions”developed by the researcher were used. During the experimental process of the research, pretest data were collected from the study group students and 4-week position exercises with piano accompaniment were conducted with the study group. After the experiment, post-test data was taken and analyzed. Findings: By collecting pretest and posttest data with the“Motivation Scale, Self-Confidence Scale and Intonation Scale”measurement tool, it was determined that there was a positive increase in the general attitude levels of the study group towards cello studies with piano accompaniment. Considering the lowest scores, it can be said that the study group is at a medium level in terms of motivation, self-confidence, and intonation. Accordingly, the study group's intonation, motivation, and self-confidence levels were found to be high in their cello works with piano accompaniment. Based on the students' opinions, it can be said that the study group's problems with intonation, motivation, and self-confidence, which they previously experienced in etudes with piano accompaniment, have started to improve, and their working efficiency has increased due to the improvement of intonation. Conclusions: According to the study obtained as a result of the research, a positive and significant change was detected in the intonation, motivation, and comfort levels in the pretest-posttest results of the study in the piano sections of the study group cello training. Another result that emerged was that they felt better motivated after the cello practice with piano accompaniment, where the problem of intonation, motivation, and efforts continued, each cello practice continued, intonation errors decreased, students had better strength in terms of working, and SPSS results were determined.