Nazar İşankul'un 'Kara Kitap' adlı eseri üzerine bir dil incelemesi (İnceleme – metin – aktarma)
A linguistic analysis of Nazar İşankul's work titled 'Black Book' (Analysis - text - transfer)
  1. Tez No: 932364
  2. Yazar: SERGEN KARAKULAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSAN ILDIRI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Nazar İşankul, Özbek ve millî edebiyatın yetenekli yazarlarından biridir. Eserleri, Özbek edebiyatı için oldukça değerlidir. İşankul, eserlerinde toplumsal ve bireysel sorunları ele almıştır. Onun çalışmaları özellikle derin felsefi ve psikolojik temalara odaklıdır.Yapılan bu çalışmada yazarın“Kara Kitap”adlı uzun hikayesi incelenmiştir. Bu eser, insanların toplumsal sorunlar, ahlaki değerler ve içsel çatışmalarla yüzleşmelerini konu alır. Eseri diğer kıssalardan ayıran özelliği, İşankul'un kendine özgü anlatım tarzı ve karakterlerin duygularını derinlemesine ele almasındandır.Bu çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. Öncelikle kıssanın Türkiye Türkçesine aktarımı sağlanmıştır. Ardından eserin şekil bilgisi özellikleri incelenmiştir. Son olarak incelemeden elde edilen sonuçlar çalışmanın sonuçlar kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nazar Isankul is one of the talented writers of Uzbek and national literature. His works are of great value for Uzbek literature. Isankul dealt with social and individual problems in his works. His works are especially focused on deep philosophical and psychological themes. In this study, the author's parable“Black Book”was analyzed. This work is about people's confrontation with social problems, moral values and inner conflicts. What distinguishes the work from other parables is Isankul's unique narrative style and his in-depth treatment of the characters' emotions. This study consists of three stages. First of all, the parable was translated into Turkey Turkish. Then the morphological features of the work were analyzed. Finally, the results obtained from the analysis are given in the results section of the study.