To Pluck a Rose From Gaf and Lam: On the Dissolution of the Dervish Lodges in Turkey
Gaf ve Lam'dan bir Gül Koparmak: Türkiye'de Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması
  1. Tez No: 932365
  2. Yazar: YASEMİN PAÇALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AUN HASAN ALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversity of Colorado at Boulder
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
1925'te Türkiye Cumhuriyeti, ülkeyi modernleştirmeyi amaçlayan kapsamlı reformlarının bir parçası olarak“677 sayılı Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine ve Türbedarlıklar ile Bir Takım Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanun”u kabul etti. Tüm tarikatların tekkelerini kapatan, dini unvanların ve kıyafetlerin kullanımını yasaklayan bu yasa, birçok yörede gündelik dini-kültürel hayatın dokusunu da değiştirdi. Bu tez, 677 sayılı kanunun toplum üzerindeki etkisini Mevlevî tarikatının mensupları örneği üzerinden vaka çalışması yoluyla incelemeyi amaçlamaktadır. Bu eser, 1925'ten önce Mevlevi tarikatında faaliyet gösteren sekiz soydaşla yapılan bir dizi söyleşiyi içermektedir. Bu görüşmeleri analiz ederek, görüşülen kişilerin atalarından miras aldıkları kapanışa dair anıları inceler. Tezin ana argümanı, tekkelerin kapanışın en ateşli destekçilerinden biri olmasına rağmen, Mevlevî tarikatı mensupların yasalara uyma çabaları sonucunda nesiller arası travma yaşadıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In 1925, the Republic of Turkey passed“The law relating to the closure of dervish lodges and tombs, and the abolishment of various titles”as one part of its sweeping reforms aiming to modernize the country. The law, which closed down dervish lodges of all Sufi sects and banned the usage of religious titles and clothes, also ruptured the fabric of everyday religio-cultural life in many localities. This thesis aims to examine the impact of Law no. 677 through the case study of the Mevlevî order. Through a series of interviews conducted with eight modern-day descendants of members of the Mevlevî order, this work analyzes the memory of the closure that interviewees have inherited from their community. It demonstrates that, despite being some of the most ardent supporters of the closure, the members of the Mevlevî order experienced inter-generational trauma through their efforts to adhere to the law.