Urartu yazıtlarında Tanrı Haldi'ye sunulan armağanlar
Gifts offered to the God Haldi in Urartian inscriptions
  1. Tez No: 932368
  2. Yazar: ABDULLAH KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Urartu Yazıtları, Urartuların Tanrı Haldi'ye yönelik inançlarını ve ona sunulan armağanları detaylı bir şekilde belgelemektedir. Haldi, Urartuların baş tanrısı olarak önemli bir figürdür. Yazıtlarda, Haldi'ye sunulan armağanlar genellikle savaş ganimetleri, metal eserler ve diğer kutsal nesnelerden oluşmaktadır. Bu armağanlar, Urartuların Tanrı Haldi'ye olan bağlılıklarını ve onun korunmasına olan inançlarını yansıtır. Sunulan nesneler arasında özellikle altın, gümüş, değerli taşlar, metal eserler, hayvanlar ve tarımsal ürünler gibi nesneler dikkat çeker. Bu armağanlar, aynı zamanda Urartuların toplumsal ve ekonomik yapısını da gözler önüne serer, çünkü bu tür sunular toplumun sosyal ve ekonomik kaynaklarını yönlendiren önemli bir unsurdu. Urartu yazıtlarındaki bu armağanlar, Tanrı Haldi'ye olan derin inançları ve saygıyı yansıtan, aynı zamanda Urartuların toplumsal ve kültürel yapısını anlamamızda yardımcı olan önemli bir ölçüt olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada Urartu yazıtlarından yola çıkılarak Tanrı Haldi'ye sunulan armağanların türlerine göre sınıflandırarak, dinî, toplumsal ve ekonomik işlevlerini inceleyerek, Tanrı Haldi'nin Urartu dinindeki yeri ve önemi aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urartian inscriptions detail the offerings made to the god Haldi, a central figure in the Urartian religion. Haldi, considered the chief deity of the Urartians, received various gifts described in these inscriptions. The offerings to Haldi were typically valuable items such as war spoils, precious objects, and other sacred items. These gifts included luxury items like gold, silver, gemstones, animals, and agricultural products. They reflect the Urartians' deep devotion and belief in Haldi's protective power. The inscriptions highlight the religious devotion to Haldi and provide insights into the social and economic aspects of Urartian society, as these offerings often involved significant resources. Thus, the Urartian inscriptions serve as an essential source for understanding the Urartians' religious practices and socio-economic structure. In this study, based on the Urartian inscriptions, the place and importance of God Haldi in the Urartian religion have been trying to be conveyed by classifying the gifts offered to God Haldi according to their types and analyzing their religious, social, and economic functions.