Antik Yunan ve Roma dünyasının yöneticileri tarafından Herakles yönetici kültünün alımlanması
Reception of the ruling cult of Heracles by the rulers of the Ancient Greek and Roman world
  1. Tez No: 932379
  2. Yazar: YASİN EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Herakles antik Yunan mitolojisinde konumu muğlak olan bir karakterdir. Bazen tanrı bazen de kahraman statüsüne sahiptir. İşte bu karmaşa onu mitolojide nereye konumlandıracağımızı zorlaştırdığı gibi bazı dönem idarecilerinin de dikkatini celp etmiştir. Bir tanrı ve ölümlüden dünyaya gelen Herakles ölümü ile tanrısallığa kavuşmuş ve Olympos'a tanrılar katına yükselmiştir. Kendi yönetici kültlerini oluşturup Herakles gibi ölümsüzlüğe kavuşmak isteyen bazı yöneticiler de Herakles'i kendi kimliklerinin reklam yüzü olarak kullanmışlardır. Fakat reklam yüzü olarak bakacak olunursa sınırsız arkeolojik envanter üzerinden konuyu irdelemek zorlaşacağı için gündelik siyaset pratiği içerisinde Herakles'i kendisine rehber edinmiş veyahut yöneticinin idaresi sırasında gündemde oluşan Herakles imajinasyonları üzerine çalışılmıştır. Böylece seçilen idareciler ile ortaya bir tema çıkmış, var olan perspektif arkeolojik buluntular ve antik dönem yazarları ile desteklenmiş yönetici kültü oluşturmaya çalışan idarecilerin Herakles ile kurdukları rabıta irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heracles are characters with an ambiguous position in ancient Greek mythology. Sometimes, he has the status of a god and sometimes of a hero. This confusion not only made it difficult to place him in mythology but also attracted the attention of some period rulers. Herakles, who were born from a god and a mortal, attained divinity with his death and ascended to Olympus to the level of gods. Some rulers who wanted to create their own ruler cults and attain immortality, such as Hercules, also used Herakles as the advertising face of their own identities. However, since it would be difficult to examine the issue through an unlimited archaeological inventory, if viewed as an advertising face, Herakles was used as a guide in daily political practice, or the Herakles imaginations that were on the agenda during the administration of the ruler were studied. Thus, a theme emerged with the selected administrators, the existing perspective was supported by archaeological findings and ancient writers, and the relationship between the administrators who tried to create a ruler cult and Herakles was examined.