Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerinde alacağın devri
Assignment of receivables in construction agreement in return for land share
- Tez No: 932424
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİSİL DURGUN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri uygulamada geniş yer tutan ve birçok uyuşmazlığa sebep olan sözleşmelerin başında gelmektedir. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesine konu inşaat henüz inşa sürecindeyken sözleşme dışı üçüncü kişiler gerek arsa sahibinden gerekse yükleniciden arsa payı veya sözleşmeden kaynaklanan alacak hakkını satın alarak hak sahibi olmaktadırlar. Özellikle yükleniciden hak iktisap eden üçüncü kişiler açısından yüklenicinin edimlerini ifa etmemesi durumunda karşılaşabilecekleri hukuki problemler çok sayıda uyuşmazlığa neden olmaktadır. Üçüncü kişiler arsa paylarını alacağın devri sözleşmesiyle, taşınmaz satış vaadi sözleşmesiyle veya resmi şekilde yapılmış taşınmaz satış sözleşmesiyle satın alabilmektedir. Bu kapsamda çalışmamızda hem arsa sahibinden hem de yükleniciden çeşitli şekillerde sözleşmeden kaynaklanan alacak haklarını ve arsa payı satın alan üçüncü kişilerin karşılaşabilecekleri hukuki sorunlara, sorunların çözümüne ve konuyla ilgili Yargıtay'ın ve öğretinin yaklaşımlarına ayrıntılı olarak değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Construction contracts in return for land share are among the most common contracts that have a wide place in practice and cause many disputes. While the subject of a construction contract in return for land share is still in the construction process, third parties outside the contract acquire rights by purchasing the land share or the receivable rights arising from the contract from either the landowner or the contractor. Especially for third parties who acquire rights from the contractor, the legal problems they may encounter in the event that the contractor fails to perform its obligations cause many disputes. Third parties can purchase land shares with a receivable transfer contract, a real estate sales promise contract or an official real estate sales contract. In this context, our study addresses in detail the legal problems that third parties who purchase receivable rights arising from the contract and land shares from both the landowner and the contractor in various ways, the solutions to these problems and the approaches of the Supreme Court and the doctrine on the subject