Kız çocuklarının sporla güçlenmesi mümkün mü; bir durum çalışması
Is it possible for girls to be empowered with sports; a case study
- Tez No: 932461
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN KOCA ARITAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Spor; özgüvenli, bağımsız ve politik açıdan bilinçli kadınların yetiştirilebildiği bir alandır, sporun gücü buradan gelmektedir. Sporun bu gücünü 2019 yılında Okulsporları Tag Ragbi Türkiye Şampiyonu olan Seka Ortaokulu Tag Ragbi Kız Takımının beş sporcusu özelinde irdelemek ve bu sporcuların tag ragbi sporuna katılım deneyimleri ve güçlenme süreçlerini açığa çıkartmak amaçlanmıştır. Araştırma grubunu Kastamonu-Taşköprü Seka Ortaokulu'nda yer alan Seka Ortaokulu Kız Ragbi Takımının beş sporcusu, beden eğitimi öğretmeni ve eski okul müdürü oluşturmaktadır. Araştırma Zimmerman'ın Psikolojik Güçlenme Teorisi ve Lim ve Dixon'ın Spora Katılım Yoluyla Kadınların Güçlenmesi Teorisi bağlamında tartışılmıştır. Bulgular Kazanılan Beceriler, Toplumsal Cinsiyet Önyargıları Ve Eleştirel Bilinç, Güçlenme Becerileri, Ragbide Erkek Egemenliğe Direnmek temaları yansıtıcı tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında araştırmaya katılan sporcuların Lim ve Dixon'ın kuramını gerçekleştirdikleri ve pskolojik güçlenme yaşadıkları ayrıca erkek egemen bir spor olan ragbi sporuna katılarak toplumsal cinsiyet önyargılarına meydan okudukları bu durumun onların seslerinin daha gür çıkmasını sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sport is a field where self-confident, independent and politically conscious women can be raised, hence the power of sport. The aim of this study is to examine this power of sports in the case of five athletes of the Seka Secondary School Tag Rugby Girls' Team, which became the School Sports Tag Rugby Turkey Champion in 2019, and to reveal the experiences of these athletes' participation in tag rugby and their empowerment processes. The research group consisted of five athletes of the Seka Secondary School Girls' Rugby Team at Kastamonu-Taşköprü Seka Secondary School, the physical education teacher and the former school principal. The research is discussed in the context of Zimmerman's Psychological Empowerment Theory and Lim and Dixon's Women's Empowerment through Sport Participation Theory. The themes of Acquired Skills, Gender Bias and Critical Consciousness, Empowerment Skills, and Resisting Male Dominance in Rugby were analyzed through reflective thematic analysis. In the light of the findings, it was seen that the athletes who participated in the study realized Lim and Dixon's theory and experienced psychological empowerment, and that they challenged gender biases by participating in rugby, a male-dominated sport, which enabled them to have a louder voice.