A comparative study on english language teachers' perceptions about face-to-face language teaching and emergency remote language teaching after the Covid-19 pandemic
Covid-19 pandemisi sonrasında ingilizce öğretmenlerinin yüz yüze dil öğretimi ve acil uzaktan dil öğretimi hakkındaki algıları üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 932463
  2. Yazar: ENSAR ASLANTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Covid-19 pandemisinin ortaya çıkışı, tüm dünyada öğretme ve öğrenme sürecini etkilemiştir. Eğitim bağlamlarındaki hızlı değişimlerle birlikte İngilizce öğretme ve öğrenme yöntemleri de büyük ölçüde değişmiştir. Aynı şekilde öğretmenlerin motivasyonları, düşünceleri, fikirleri, duyguları ve algıları da bu değişimlerden etkilenmiştir. İlk aşamada yüz yüze eğitimden çevrimiçi eğitime geçişin ardından eğitimin tüm paydaşları, uzaktan eğitim sisteminin gereklerine uymaya çalışmıştır. Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin acil uzaktan İngilizce öğretimine ilişkin algılarını araştırarak, Türkiye'de Covid-19 salgını sonrasında yüz yüze dil öğretimine döndükten sonra öğretmenlerin farklı boyutlar ve alanlar açısından algılarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Nicel ve tanımlayıcı bu çalışmada, veriler devlet okullarının farklı kademelerinde görev yapan 138 İngilizce öğretmeninden çevrimiçi bir anket uygulanarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS 24.0 yazılım paketi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlara ulaşmak için ankete normallik testi, t-testi ve tek yönlü ANOVA testi uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen içgörü ve bulgular, gelecekte daha iyi bir sanal eğitimin sağlanması ve acil uzaktan dil öğretimi uygulamalarından kaynaklanan olası sorunların araştırılması ve çözüm önerilerinin getirilmesi amacıyla ileriki çalışmalarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The outbreak of the Covid-19 pandemic has affected the process of teaching and learning all around the world. Along with the rapid changes in the educational contexts, English teaching and learning methods have changed to a great extent as well. Similarly, teachers' motivation, thoughts, ideas, emotions and perceptions have been affected by these changes. After the transition from face-to-face education to online education at the first stage, all the stakeholders of the education tried to comply with the necessities of the distance education system. By investigating the perceptions of English language teachers about emergency remote English teaching, this study aims to find out the perceptions of teachers after turning back to face-to-face language teaching in terms of different aspects and domains following Covid-19 pandemic in Turkey. In this quantitative and descriptive study, data were obtained from 138 English teachers, working at different levels of public schools, by conducting an online questionnaire. The collected data were analyzed through IBM SPSS 24.0 software package. Normality test, t-test and one-way ANOVA test were applied to the questionnaire to get results. The insights and findings gained from the study can be used in further studies to enable a better virtual education in the future and to explore and propose solutions to the possible problems resulting from the practises in emergency remote language teaching.