FETEMM yaklaşımıyla hazırlanan biyomimikri etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin fen ilgilerine etkisi
The impact of biomimicry activities prepared with the FETEMM approach on middle school students' science interest
- Tez No: 932465
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yapılan bu araştırmada günümüz öğrenim yaklaşımlarından öğrenci merkezli FeTeMM ile desteklenen biyomimikri etkinlikleri uygulamasının ortaokul öğrencilerinin fene karşı ilgi düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi ve bu biyomimikri etkinliklerine yönelik görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Biyomimikri kavramını öğrencilere tanıtmak da bu araştırmanın amaçlarına dahildir. Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin FeTeMM temelli biyomimikri etkinlikleri uygulamaları sonrasında fene karşı ilgilerinde anlamlı bir farklılık olup olmadığını incelemek için nicel araştırma modeli ve yapılan bu FeTeMM yaklaşımlı biyomimikri etkinliklerine yönelik öğrenci görüşlerini almak için nitel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında Harty ve Beall (1984) tarafından geliştirilmiş olup Laçin Şimşek ve Nuhoğlu tarafından Türkçe' ye çevrilen Fen Konularına Yönelik İlgi Ölçeği kullanılmış olup ölçeğin orijinal adı ''Children's Science Curiosity Scale''dır. Araştırmanın nicel kısmında tek gruplu ön test- son test zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programıyla incelenmiştir. Araştırmanın nitel kısmında nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ise Etkinlik Görüş Formu kullanılmıştır. Etkinlik Görüş Formu nitel veri analiz tekniklerinden içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da bir devlet okulunda öğrenim gören toplam 25 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmanın sonucunda öğrencilerin çoğunluğunun yapılan etkinlikler sonrasında fene karşı olan ilgi düzeyinin arttığı görülmüştür. Ek olarak öğrenciler biyomimikri konusunu ve yapılan etkinlikleri ilgi çekici bulmuş, doğa ve teknolojiye karşı olan bakış açılarında değişikliklerin meydana geldiğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the impact of biomimicry activities supported by the student-centered STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) approach on middle school students' curiosity about science and to determine their opinions on these biomimicry activities. Introducing the concept of biomimicry to students was also included in the objectives of this study. For the quantitative part of this research, a quantitative research model was used to examine whether there was a significant difference in students' curiosity about science after implementing STEM-based biomimicry activities at the middle school level. For gathering students' opinions on these STEM-based biomimicry activities, a qualitative research model was employed.In the quantitative part of the research, a single-group pre-test-post-test weak experimental design was used. The collected data were analyzed using the SPSS program. In the qualitative part, an Activity Feedback Form was used. The Activity Feedback Form was evaluated using content analysis, one of the qualitative data analysis techniques.The study group of the research consisted of a total of 25 eighth-grade students studying in a public school in Istanbul during the 2022-2023 academic year. As a result of the study, it was observed that the majority of students' curiosity about science increased after the activities. Additionally, students found biomimicry interesting and expressed changes in their perspectives toward nature and technology due to the activities.