Kontrol altında olmayan astımlı kadınlarda obezitenin egzersiz kapasitesine ve solunum kapasitesine etkisi
The effect of obesity on exercise capacity and respiratory capacity in women with uncontrolled asthma
- Tez No: 932470
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZALEVLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kontrol altında olmayan astımda, semptomların ve alevlenmelerin daha sık ve ağır seyretmesi nedeniyle hastaların egzersiz kapasiteleri ve günlük yaşam aktivitelerine katılımları kısıtlanmaktadır. Obezite, diyaframın uzunluk gerilim ilişkisini bozarak, solunum fonksiyonlarının ve solunum kas gücünün azalmasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kontrol altında olmayan astımlı kadınlarda obezitenin egzersiz kapasitesine ve solunum fonksiyonlarına, solunum kas gücüne ve yaşam kalitesine etkisini incelemektir. Karşılaştırmalı kesitsel çalışmamıza, 30 kontrol altında olmayan astımlı kadın hasta dahil edildi. Katılımcılar Obez olan (n=15) ve olmayan (n=15) şeklinde ikiye ayrıldı. Grupların demografik ve klinik özelliklerinin yanısıra, Tanita verileri, deri skinfold ölçümleri, sigara kulanımları, 6 dk yürüme testi (6DYT) mesafeleri, 5 tekrarlı otur-kalk testi (5TSTS) süreleri, fiziksel aktivite düzeyleri (IPAQ-SF), solunum fonksiyonları (zorlu ekspiryumun 1. saniyesinde çıkarılan hava hacmi-FEV1, zorlu vital kapasite-FVC, FEV/FVC, ve tepe ekspirasyon akışı-PEF), solunum kas kuvvetleri (maksimum inspirasyon ve ekspirasyon basıncı- MIP ve MEP) ile yaşam kaliteleri (SF-36 ve astım yaşam kalitesi anketi) karşılaştırılmıştır. Yaş ve sigara kullanımı bakımından her iki grup benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In uncontrolled asthma, due to the more frequent and severe course of symptoms and exacerbations, patients' exercise capacities and participation in activities of daily living are restricted. Obesity disrupts the length-tension relationship of the diaphragm, causing a decrease in respiratory functions and respiratory muscle strength. The aim of this study was to examine the effect of obesity on exercise capacity and respiratory functions, respiratory muscle strength and quality of life in women with uncontrolled asthma. Our comparative cross-sectional study included 30 female patients with uncontrolled asthma. Participants were divided into obese (n=15) and non-obese (n=15). In addition to the demographic and clinical characteristics of the groups, Tanita data, skin skinfold measurements, smoking, 6-minute walking test (6MWT) distances, 5- Times Sit to Stand Test (5TSTS) times, physical activity levels (IPAQ-SF), respiratory functions (air volume expelled at 1 second of forced expiration-FEV1, forced vital capacity-FVC, FEV/FVC, and peak expiratory flow-PEF), respiratory muscle strengths (maximum inspiration and expiratory pressure- MIP and MEP) and quality of life (SF-36 and asthma quality of life questionnaire) were compared. Both groups were similar in terms of age and smoking (p>0,05).