İlkokul öğrencilerinin okumaya yönelik tutumlarında dijital okuryazarlık ve problemli medya kullanımının rolü
The role of digital literacy and problematic media use in elementary school students' attitudes towards reading
  1. Tez No: 932485
  2. Yazar: BURÇİN ÇETİN ELSIKMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOCAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın genel amacı ilkokul öğrencilerinin okumaya yönelik tutumlarında dijital okuryazarlık ve problemli medya kullanımının rolünü ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu Bartın ilinde eğitim öğretim faaliyetlerine devam eden 122'si 3. sınıf 114'ü 4. sınıf olan toplam 236 öğrenci ve bu öğrencilerin ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Ciğerci vd. (2022) tarafından uyarlanan“Dijital ve Basılı Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği”ve Şahin vd. (2022) tarafından geliştirilen“İlkokul Öğrencilerine Yönelik Dijital Okuryazarlık Ölçeği”öğrencilere uygulanmıştır. Ebeveynlere ise Furuncu ve Öztürk (2020) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan“Problemli Medya Kullanım Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi SPPS 25 paket programı aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Veri analizinde betimsel istatistiklerin yanında gruplar arası karşılaştırmalarda, bağımsız gruplar için t testi ve tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Etki büyüklüklerini hesaplamak için ise Cohen d ve Eta kare (η) hesaplamaları yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre ilkokul öğrencilerinin dijital ve basılı okumaya yönelik tutumlarının cinsiyetlerine, öğrenim gördükleri sınıf düzeyine ve bir yılda okudukları kitap sayısına göre anlamlı farklılık gösterdiği, problemli medya kullanım durumlarının ise sadece cinsiyetlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Dijital okuryazarlık düzeylerinde cinsiyetlerine ve öğrenim gördükleri sınıf düzeylerine göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Öğrencilerin dijital ve basılı okumaya yönelik tutum puanları ile problemli medya kullanımları arasında düşük düzeyde dijital okuryazarlıkları arasında ise orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca regresyon analiz sonuçları doğrultusunda öğrencilerin dijital okuryazarlık becerileri ve problemli medya kullanımlarının dijital ve basılı okumaya yönelik tutumlarını anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak öğrencilerin basılı ve dijital okumaya yönelik tutumlarını geliştirmek için problemli medya kullanımının azaltılması ve dijital okuryazarlık becerilerinin arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to reveal the role of digital literacy and problematic media use in primary school students' attitudes towards reading. The study group of the research consists of a total of 236 students, 122 of whom are 3rd graders and 114 of whom are 4th graders, and their parents who continue their educational activities in Bartın province. The personal information form developed by the researcher, the“Attitude Scale Towards Digital and Print Reading”adapted by Ciğerci et al. (2022) and the“Digital Literacy Scale for Primary School Students”developed by Şahin et al. Parents were administered the“Problematic Media Use Scale”adapted into Turkish by Furuncu and Öztürk (2020). The analysis of the research data was carried out using the SPPS 25 package program. In addition to descriptive statistics, t-test for independent groups and one-way analysis of variance (One Way ANOVA) were used for comparisons between groups. In addition, Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis were used to examine the relationships between variables. Cohen's d and Eta squared (η) calculations were used to calculate effect sizes. According to the findings obtained from the study, it was determined that primary school students' attitudes towards digital and print reading differed significantly according to their gender, the grade level they studied and the number of books they read in a year, while their problematic media use status differed significantly only according to their gender. A significant difference was found in digital literacy levels according to their gender and grade level. A low-level significant relationship was found between students' attitude scores towards digital and print reading and their problematic media use, and a medium-level significant relationship was found between their digital literacy. In addition, in line with the regression analysis results, it was determined that students' digital literacy skills and problematic media use significantly predicted their attitudes towards digital and print reading. As a result, it is recommended to reduce problematic media use and increase digital literacy skills to improve students' attitudes towards print and digital reading.