Van ilindeki aile sağlığı merkezlerinde çalışan hekimlerin ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi aile hekimliği asistanlarının otizm spektrum bozuklukları hakkında bilgi ve farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the levels of knowledge and awareness of physicians working in family health centers in Van province and family medicine assistants of Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine about autism spectrum disorders
- Tez No: 932507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YAĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma ile Van ilindeki aile sağlığı merkezlerinde çalışan hekimlerin ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi aile hekimliği asistanlarının, OSB'ye (Otizm Spektrum Bozukluğu) yönelik genel tutumlarını belirlemek, OSB hakkındaki bilgi ve farkındalık düzeylerini inceleyerek arttırmak amaçlanmaktadır. Çocukları sadece fiziksel olarak değil; bilişsel, sosyal ve duygusal açıdan değerlendirmenin önemine dikkat çekmek hedeflenmektedir. OSB tanılı çocukların ailelerine gerekli bilgilendirme ve yönlendirmelerin yapılmasını sağlamak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir anket çalışmasıdır. Literatür taraması sonucunda, sosyodemografik veri formu ile Sağlık Çalışanlarının Çocukluk Çağı Otizmi Hakkında Bilgi Anketi oluşturulmuş; bu anket, sanal ortamda, Van ilindeki aile sağlığı merkezlerinde çalışan hekimlere ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi aile hekimliği asistanlarından oluşan 183 gönüllüye, 01.10.2024-15.11.2024 tarihleri arasında uygulanmıştır. İstatistiksel analizler MS Excel ve SPSS (ver. 27) paket programları kullanılarak yapılmıştır. Kategorik değişkenler için tanımlayıcı istatistikler verilmiş, analizlerde bağımsız örneklem t testi ve Oneway ANOVA testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: This study aims to determine the general attitudes of physicians working in family health centers in Van province and the family medicine assistants of Yüzüncü Yıl University (YYU) Faculty of Medicine towards ASD (Autism Spectrum Disorder) and to increase their knowledge and awareness levels about ASD by examining them. It is aimed to draw attention to the importance of evaluating children not only physically but also cognitively, socially and emotionally. It is aimed to ensure that the necessary information and guidance are provided to the families of children diagnosed with ASD. Materials and Methods: This study is a descriptive and cross-sectional survey study. As a result of the literature review, a sociodemographic data form and a Healthcare Workers' Knowledge Survey on Childhood Autism were created; this survey was applied to 183 volunteers, consisting of physicians working in family health centers in Van province and Van Yuzuncu Yil University Faculty of Medicine family medicine assistants, in a virtual environment between 01.10.2024 and 15.11.2024. Statistical analyses were performed using MS Excel and SPSS (ver. 27) package programs. Descriptive statistics were given for categorical variables, and independent sample t-test and Oneway ANOVA tests were used in the analyses.