Grup I ve grup IV pulmoner hipertansiyon hastalarında uykuda solunum bozuklukları
Group I and group IV pulmonary hypertension respiratory disorders in sleep in patients
  1. Tez No: 932508
  2. Yazar: KEMAL YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELVİ AŞKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Pulmoner hipertansiyon (PH), pulmoner arteriyel basınçta yükselme ve bunun neticesinde sağ kalp yetmezliğiyle sonuçlanan pulmoner vasküler bir hastalıktır. Pulmoner Arteriyel Hipertansiyonu (PAH) (Grup I) ve Kronik Tromboembolik Pulmoner Hipertansiyonu (KTEPH) (Grup IV) olan hastalar uykuda solunum bozukluğu gelişme riski altındadırlar. Uykuda solunum bozuklukları Tıkayıcı Uyku Apne Sendromu (OSAS), Santral Uyku Apne Sendromu (CSA), Uyku ile İlişkili Hipoventilasyon Bozuklukları ve Uyku ile İlişkili Hipoksi olarak tanımlanmaktadır. Amaç: Bu çalışma güncel literatür eşliğinde Grup I ve Grup IV PH hastalarında tüm uykuda solunum bozukluklarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, 18-80 yaş aralığında, daha önce uyku sırasında solunum bozukluğu tanısı almamış, prekapiller pulmoner hipertansiyon (PH) tanısı konulmuş ve en az 3 aydır stabil dönemde olan, vücut kitle indeksi (VKİ) 0,005).
Özet (Çeviri)
Pulmonary hypertension (PH) is a pulmonary vascular disease that results in an increase in pulmonary arterial pressure and consequent right heart failure. Patients with pulmonary arterial hypertension (PAH) (Group 1) and Chronic Thromboembolic Pulmonary Hypertension (CTEPH) (Group IV) are at risk of developing sleep-disordered breathing. Sleep-disordered breathing is defined as Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS), Central Sleep Apnea Syndrome, Sleep Related Hypoventilation Disorders and Sleep-Related Hypoxia. Aim: This study was conducted to investigate all sleep-disordered breathing in Group 1 and Group IV Pulmonary Hypertension patients with current literature. Materials and Methods : A total of 51 patients aged between 18 and 80 years, who had not previously been diagnosed with sleep-disordered breathing, were diagnosed with precapillary pulmonary hypertension (PH), were in a stable period for at least 3 months, and had a body mass index (BMI) 0.005). It was observed that the Epworth Sleepiness Scales (ESS) of all pulmonary hypertension patients were high (mean 11.86), but there was no difference between patients with and without OSAS (p>0.005).